Senátor a místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier si v úvodu svého vystoupení postěžoval na to, že se časové omezení řečnické doby týká také členů horní komory.

„Myslím si, že to není důstojné ve vztahu obou komor. A že se takto chováte k Senátu a jeho zástupcům, nepovažuji za vhodné,“ prohlásil Dienstbier. Zdůvodnit, proč Senát navrhl čtyři úpravy zákona o Generální inspekci bezpečnostních sborů, se mu v deseti minutách nepodařilo. Naopak místopředsedkyně senátorů ČSSD Božena Sekaninová se do limitu se svou kritikou úsporných opatření v rámci sociální a zdravotnické politiky vlády vešla.

Senátorské námitky vyvracel ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Připomněl, že Senát jeden ze sociálních reformních zákonů, který se týká poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, schválil beze změn.

Předseda senátního zemědělského výboru Jan Hajda (ČSSD) zase varoval, že zvýšení spodní sazby daně z přidané hodnoty kvůli financování důchodové reformy poškodí český potravinářský průmysl a v obchodech přibude laciných nekvalitních potravin z ciziny. „Už dnes jsme hodnoceni díky působení obchodních řetězců jako odpadní žumpa pro potraviny v Evropě,“ uvedl Hajda.

Lékař a senátor ČSSD Radek Sušil zalitoval, že Senát odmítl zákon o specifických zdravotních službách, který má mimo jiné stanovit pravidla pro umělé oplodnění žen. Podle senátora je tato norma spolu se zákonem o záchranné službě, kterou horní komora doporučila pouze pozměnit, nejméně kontroverzní. Krom sedmičky senátorů ČSSD vystoupila v dolní komoře ještě senátorka Alena Dernerová (za Severočechy.cz).

Projevy senátorů oživily tradiční scénář minulých sněmovních nocí, kdy se u řečnického pultu v jednacím sále sněmovny střídali především poslanci sociální demokracie. Na rozdíl od slovních půtek byly senátorské projevy, které trvaly zhruba dvě hodiny, i podle koaličních zástupců znatelně méně konfrontační. Dnešní sérii projevů předcházela tříhodinová podvečerní snaha ČSSD o obměnu programu schůze, která kvůli odmítavému postoji koalice přišla vniveč během 30 minut.

Jednání sněmovny by v pátek mělo trvat přibližně do půlnoci, pokračovat má i v sobotu a v neděli. Podle odhadů z koaličního i opozičního tábora bude nedělní noc prvním termínem, kdy by se mohlo o předlohách hlasovat. Jde prý ale o optimistickou prognózu, realističtější je údajně až pondělí.