"Zadržená osoba byla propuštěna ze zadržení včera v pozdních večerních hodinách," potvrdila Bradáčová informaci deníku Právo. Máchovou policisté ve středu dopoledne zadrželi kvůli obavě, že by mohla ovlivňovat případné svědky, policejním výslechem ale důvody pro vazbu zřejmě odpadly.

Český rozhlas na svém zpravodajském webu napsal, že Máchová podle policie prodávala informace týkající se jedné kauzy z roku 2013. Spolu s Máchovou jsou v kauze Beretta, v níž jde právě o vynášení policejních informací za úplatu, obviněni protikorupční policista Radek Holub, bývalý celník Pavel Šíma a někdejší policista Igor Gáborík. Nyní policie podle rozhlasu rozšířila Holubovi a Gáboríkovi, stíhaným od května, obvinění o zneužití pravomoci a u jednoho z nich ještě o podplácení.

Podle kriminalistů Holub se Šímou neoprávněně předávali informace z kauz Nemocnice Na Homolce a pražského dopravního podniku Gáboríkovi, který je poskytoval dál.

Přímou souvislost s takzvanou kauzou Beretta Bradáčová nepotvrdila. Ve středu pouze uvedla, že aktuální obvinění je pokračováním šetření, v němž dva z obviněných už figurovali.

Ministerstvo se případem zabývá

Máchové byly v květnu v souvislosti s prošetřováním kauzy odebrány všechny trestní případy a městské státní zastupitelství ji přeřadilo na netrestní úsek. Podle mluvčí žalobců Štěpánky Zenklové dnes zastupitelství podalo na ministerstvo spravedlnosti žádost o dočasné zproštění výkonu funkce státní zástupkyně, ministr Robert Pelikán (ANO) řízení zahájil i z vlastní iniciativy. "Obdrželi jsme usnesení o zahájení trestního stíhání, o dalších krocích rozhodneme po jeho prostudování," uvedla dnes na dotaz mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová.

Případ řeší protidrogová centrála, pod kterou přešel na základě rozhodnutí Bradáčové po reorganizaci policie. Předtím se jí totiž zabýval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, který byl v rámci policejní reformy sloučen s protikorupční policií. Bradáčová tak chtěla zabránit tomu, aby nová policejní centrála "nevyšetřovala samu sebe".

Máchová je známá i z kauzy opencard, kvůli níž ji prošetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů.