Lidé také upozornili na problémy, které kolonii trápí, chybí zde obchod se základními potravinami, dětské hřiště i stálá služebna městské policie, čtvrti by prospělo také větší promísení romských obyvatel se členy většinové společnosti. Podle Poláka je také důležité, aby obyvatelé kolonie měli práci. "Když budou dělat, budou mít peníze na nájem.

Děti kradou a dělají nepořádek

Taky bych chtěl zařídit hřiště pro děti, aby si měly kde hrát a nedělaly nepořádek," řekl. Právě děti a mládež podle místních působí v kolonii největší problémy. "Neumí se chovat. Dělají nepořádek, rozkrádají prázdné chalupy," řekl jeden z obyvatel, který nechtěl být jmenován. Do sporu se někteří obyvatelé dostali v okamžiku, kdy se začalo hovořit o potřebě nainstalovat v ulicích kolonie kamery. "Na co kamery? Budeme tady jak v kriminále," postavil se proti Polák.

S ním ale nesouhlasil například Dušan Podraný, na jehož dům žháři před časem útočili. "Když tady kamery budou, tak uvidíme, kdo sem přijel a něco někam hodil. Strážníci budou sedět ve služebně a nestihnou nic udělat," řekl. Část obyvatel Bedřišky poukazovala i na nedostatečný svoz komunálního odpadu. Požadovali proto častější umístění kontejnerů na jeho svoz a také instalaci odpadkových košů. "Musí být ale plastové. Kovové by skončily ve sběrně," reagovala jedna z přítomných romských žen.

Komunitní setkání inicioval Ind Kumar Vishwanathan, který v Ostravě už 13 let pracuje s romskou menšinou. "Mám dobrý pocit. Cítil jsem energii a snahu něco změnit," řekl s tím, že bude dál vytvořenou radu místních podporovat a radit jim při jednání s úřady. Souhlasí s tím, že je potřeba například vybudovat v této problémové lokalitě hřiště pro děti. "Těch je tady hodně a musí se nějak zabavit. To, že lidé myslí na děti je dobré znamení. Znamení, že Bedřiška chce žít," míní Vishwanathan.

Žhář či žháři na domek v kolonii zaútočili v noci na neděli 14. března. Zápalnou láhev s vysoce hořlavou tekutinou prohodili oknem do dětského pokoje, kde spala třináctiletá dívka. Láhev se nerozbila, a chemikálie tak nezačala hořet. Od knotu se jen vznítil kousek koberce. Ten dívka, kterou probudilo řinčení skla, stihla uhasit. Útok policisté vyšetřují jako vraždu ve stadiu pokusu.

Natálka z Vítkova

Loni v dubnu žháři zaútočili i na domek romské rodiny ve Vítkově na Opavsku. Do domu podle výsledků vyšetřování vhodili tři zápalné láhve. Při následném požáru byli zraněni tři lidé. Nejvážněji tehdy ani ne dvouletá Natálka. Utrpěla rozsáhlé popáleniny druhého a třetího stupně na 80 procentech těla.

Policie útočníky dopadla, proces se čtveřicí obžalovaných pravicových extremistů z Opavska a Bruntálska začne u Krajského soudu v Ostravě 11. května. Hlavní líčení budou doprovázet mimořádná bezpečnostní opatření. Muži jsou obžalováni z pokusu o rasově motivovanou vraždu, kterou chtěli spáchat na více osobách, z nichž jedna byla dítě. Za to jim hrozí až 15 let vězení. Padnout ale může i výjimečný trest či doživotí.