O to, jak se chovat šetrně k životnímu prostředí, se zajímá 67 procent lidí, což je obdobné jako v předchozích letech. "Zájem o informace spokojené s šetrným chováním k životnímu prostředí se zvyšuje s rostoucím nejvyšším dosaženým vzděláním a s rostoucí spokojeností s vlastním životem a také se zlepšujícím se subjektivním hodnocením životní úrovně domácnosti respondenta," uvedlo CVVM. Více se o šetrné chování k prostředí zajímají ženy (72 procent) než muži (63 procent).

Hrad Landštejn
Aktivní odpočinek i lenošení. Česká Kanada je rájem pro každého

Nejčastěji lidé přispívají k ochraně prostředí tříděním odpadu (85 procent) a šetřením vodou (59 procent), naopak jízdy autem omezuje jen 21 procent lidí a o procento méně jich kupuje biopotraviny. Třídění odpadu a šetření vodou od roku 2002 roste, naopak omezování cest autem je dlouhodobě na podobných číslech.

Biopotraviny se podle odpovědí těší čím dál větší oblibě, v roce 2002 je kupovalo osm procent respondentů.

Aktivní zapojení do akcí ochranu přírody klesá, z původních 33 procent lidí, kteří uvedli účast na takových aktivitách v roce 2004, je to letos 25 procent. Účast na demonstraci deklarovala čtyři procenta lidí, darování peněz na ochranu prostředí uvedlo 11 procent lidí.

Kuře v jílu
Vaříme s dětmi v přírodě. Recepty na ohni pro celou rodinu.

Průzkum dále ukázal, že 61 procent lidí hodnotí informace o šetrném chování k prostředí jako dostatečné, naopak podle 33 procent jsou nedostatečné. Zbývající respondenti neví.

Průzkum provedlo CVVM letos v květnu. Zúčastnilo se ho přes 1000 respondentů nad 15 let. Sociologové získávali informace formou osobního rozhovoru.

Dlouhodobě vysoký zájem obyvatel ČR o témata spojená s přírodou potvrdil nedávný obsáhlý výzkum vědců z Masarykovy univerzity v Brně, který tento týden představilo ministerstvo životního prostředí. Jeho autoři zaznamenali také nižší zájem o osobní příspěvek k ochraně prostředí a značně nízkou občanskou angažovanost.

Ilustrační foto
Vypnout mobily, je čas na výlet. Dětem stačí les za čtyři stovky