„Jsou to přitom velmi cenné informace, podle kterých se dá zjistit o člověku spoustu věcí, například zda se hodí jako dárce orgánu,“ varuje předseda úřadu Igor Němec. Kontrola proběhla ve firmě Genomac, ta se ale brání a podala námitky. „Šlo jen o formální nedostatky. Výsledkem je, že dokument, který lidé podepisují, nemá jednu stránku, ale čtyři,“ říká jednatel firmy Marek Minárik. Podle něj to navíc úřad s obavami přehání a vše je důkladně zabezpečeno proti zneužití. Úřad chce podle Němce udělat kontroly i v dalších podobných firmách, kde je prý stav „mnohem horší“

Kamerami prošpikovaný hotel

Úřad také informoval o prověrce v hotelu Savoy. Z něj krátce před prezidentskou volbou unikla nahrávka schůzky lobbyisty Miroslava Šloufa s kancléřem prezidenta Jiřím Weiglem. Nahrávku zaměstnanec hotelu předal pracovníkovi civilní rozvědky a ten pak unikl do médií. Hotel podle něj zákon porušil několikrát: Návštěvníci hotelu nevěděli, že mohou být monitorováni a používání kamer hotel ani nenahlásil ochráncům dat. Hotel, kterému hrozí až desetimilionová pokuta, byl přitom podle Němce kamerami doslova prošpikován.

Vnitrostranické půtky

Úřad současně bilancoval svoji činnost za loňský rok. Přijal 2215 podnětů a udělil 71 pokut.

Za první tři měsíce letošního roku úřad šetřil dalších 811 případů a udělil 11 pokut.

Deset tisíc například musí zaplatit ODS v Kladně, které nezabezpečila údaje o svých členech a přihláškách do strany. Důsledkem toho bylo rozeslání anonymních dopisů včetně kopie přihlášky jednoho zájemce o vstup do ODS. Podle Němce přitom jeho úřad řeší vnitrostranické půtky často. „Z každé politické strany jsme už měli několik případů,“ řekl.

Ochránci údajů se bojí zneužití dat ze sčítání lidu

Zneužití dat, které hodlá sbírat Český statistický úřad při sčítání lidi v roce 2011, se obává Úřad na ochranu osobních údajů. Ochráncům dat se totiž nelíbí nový zákon, který statistici kvůli sčítání připravili. A to zejména paragraf, jenž říká, že získaná data budou použita nejen pro účely statistiky, ale i „k doplnění soustavy údajů“.

„Vzniká tady registr, který by mohl být kopií registru obyvatelstva. Věřím že to sami napraví,“ řekl předseda úřadu Igor Němec. Vedlejším dopadem podle něj je, že data budou nevěrohodná. „Pokud by občané věděli, že údaje, které poskytnou, budou dále užívány, nevěřím, že by měli velkou chuť je pravdivě vyplňovat,“ řekl.

Statistici se ale brání. Data prý budou dostatečně zabezpečená. „Uchování dat by byla jedna z cest, jak snížit administrativní zátěž obyvatelstva a nedotazovat se na stejné údaje po deseti letech znovu,“ říká mluvčí statistiků Roman Prorok.

Podle Proroka přitom není problém veškeré individuální údaje jako v roce 2001 zlikvidovat, ale byla by jich škoda. Úřad proto přivítá diskusi, jak návrh upravit.