„Sešlo se čtyři sta vzorků z Brněnska, Velkopavlovicka, Znojemska, Kyjovska. A samozřejmě, že se zúčastnilo i všech dvanáct členů královopolského vinařského sdružení,“ představil akci jednatel vinařů Aleš Chromý.

Dvě třetiny vzorků zastupovalo víno bílé, jako například Müller Thurgau, Veltlínské zelené, Vlašský ryzling. Z červených to bylo Svatovavřinecké, Frankovka, Zveigel. Našlo se pouze pět vzorků růžových.

Nejstarším vínem bylo Rulandské šedé z roku 1999. Ze vzácnějších odrůd, které jsou nově vyšlechtěné, mohli lidé ochutnat například Hibernal nebo Malverina.

„Šampionem mezi bílými víny se stalo mladé víno Sauvignon Tomáše Tetura z Velkých Bílovic a starší Veltlínské zelené Bedřicha Marka z Borkovan. Mezi červenými zvítězilo Svatovavřinecké od Jaroslava Kňůra z Brumovic a Zweigeltrebe Elišky Křížové z Viničných Šumic,“ řekl Chromý.

Od královopolských vinařů nejvíce chutnalo Neuburské od Jana Bébara a Frankovka od Jana Sekaniny. „Královopolské Vážany jsou na samém okraji vinohradnické oblasti. Poslední vinohradnickou obcí jsou Viničné Šumice, my jsme první obec za čárou. Nemáme oficiální výměry vinohradu, ale je tu hned několik vinohrádků. Většinou však vyrábíme víno z dovážených odrůd,“ doplnil vítěz Sekanina, který je i hospodářem sdružení.