Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Očima Kateřiny Perknerové: Sobotkova vláda odhalila svou slabost pro krásno

Praha - Události uplynulého týdne očima redaktorky Deníku.

6.12.2015 23
SDÍLEJ:

SedmiDeník Kateřiny PerknerovéFoto: Kresba: Milan Kounovský

Neděle

Miroslav Kalousek se ujal vlády nad TOP 09. Vše podstatné 
o budoucím směřování strany, která především jeho péčí v roce 2009 vznikla, řekl v předsněmovém rozhovoru s Deníkem. Otisk Karla Schwarzenberga 
v projektu pravicové, konzervativní, nepopulistické strany je větší, než se na první pohled může zdát. Topka je nejen jednoznačně proevropská a prounijní, ale také nejvíc havlovská strana na české politické scéně. Důraz na dodržování lidských práv, a to za všech okolností, byť by to mohlo kazit kšefty, nebo v případě uprchlíků odpuzovat voliče, je schwarzenbergovská linie, od níž se nové vedení TOP 09 nebude odchylovat. Navíc Kalousek dal najevo, že při ochraně demokratických principů a svobody bude spolupracovat i s ideovými odpůrci, konkrétně Sobotkovou ČSSD. Sečteno podtrženo, topka má slušnou šanci na brzký propad do nicoty. Mít v čele muže spojovaného s rozpočtovými škrty, zvýšením daní, Jaromírem Drábkem, církevními restitucemi a pragmatickým viděním světa je samo o sobě nezanedbatelný handicap. Vstřícnost k Bruselu a německému pojetí uprchlické krize je ovšem závaží daleko těžší, v Česku se tomu říká jít hlavou proti zdi. Přesto to nemusí být fatální překážka, pokud je takový postoj důvěryhodný. Karlu Schwarzenbergovi ho lidé věřili. Budou stejně přesvědčiví Miroslav Kalousek, Marek Ženíšek a tři nové místopředsedkyně strany? Jistě se spoléhají na to, že nelevicoví intelektuálové a podnikatelé s myšlenkovým přesahem nikdy nedají hlas nahnědlé pravici, tudíž topka pro ně bude dobrou volbou i za dva roky. Kruciální otázka zní, kolik takových lidí v Česku je?

Úterý

Tak trochu proti zdi šla i odborná porota letošního ročníku prestižní soutěže Česká hlava. Cenu vlády si neodnesl matematik, lékař ani chemik, nýbrž překladatel, znalec díla Williama Shakespeara, mistr jazyka, zvukomalby a verše profesor Martin Hilský. V končícím Roku průmyslu a technického vzdělávání to byla odvaha, možná až provokace. Připomeňme, že ocenění Česká hlava se uděluje za mimořádné celoživotní výsledky v oblasti výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Je snad jakýkoli ze 154 sonetů alžbětinského básníka a dramatika převratným objevem? Lze obzvlášť trefný a libozvučný překlad z anglického do českého jazyka vnímat jako celospolečensky užitečnou inovaci? Volám třikrát ano! Veškeré záchvěvy lidského života, prudkých citů, vášní, odstíny charakterů a povah vtělil Shakespeare do svých tragédií, komedií a jambů. Martin Hilský ponorem do jeho díla, jež dokonale pochopil a uměleckým překladem zprostředkoval tuzemským čtenářům, se zasloužil o cosi víc než o materiální blaho, totiž o naše duše. Je příjemné konstatovat, že Sobotkova vláda jeho oceněním odhalila svou slabost pro krásno.

Trochu mě jen zarazilo, že předávání cen byl přítomen kardinál Dominik Duka. Nevím, co má katolická církev společného s podporou vědeckého bádání, ale na druhou stranu nemá moc co do činění ani s tunelem Blanka či deklarovaným ateistou Milošem Zemanem. Přesto v zemi, kde neexistuje státní náboženství 
a většina obyvatel je bez vyznání, kostely zejí prázdnotou, nebo jsou pro jistotu zamčené a prezentovaná duchovní síla katolické církve se projevuje především stovkami soudních sporů o majetek, se Dominik Duka objevuje na každé důležité akci. Nositel Templetonovy ceny Tomáš Halík kritizoval Dukovu příchylnost k vlivným politikům slovy, že katoličtí hodnostáři tu nejsou od toho, aby dělali „světské moci oleandr". Příliš těsné spojenectví koruny a kříže nikdy nic dobrého nepřineslo. V husitských Čechách je navíc směšné, stejně jako kardinál s kropenkou u kdejaké předražené díry.

Čtvrtek

Vzduchem už zase lítají miliardy daňových poplatníků. Tentokrát jde o dotace pro provozovatele solárních elektráren ve výši 42 miliard. Šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková 
k vyplacení této částky nechce dát souhlas, pokud Evropská komise nepotvrdí, že jde o dovolenou podporu. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) hledal spojence na Hradě, neboť kdyby Miloš Zeman Vitáskovou odvolal, její náměstek by příkaz podepsal 
a bylo by hotovo. Jenže prezident má pro paní Alenu slabost, navíc je – stejně jako ona – přesvědčen, že solární baroni si napakovali kapsy na úkor všech ostatních. Co ale s tím? Vitásková žádala závaznou garanci vlády, která by ji do budoucna vyviňovala z nezamýšlených důsledků souhlasu. Ministři v tom duchu přijali usnesení, ale ERÚ to nazval „cárem papíru". Tady končí legrace, protože bude-li Vitásková dál vzdorovat, Česká republika bude platit jako mourovatá. Solárníci by své žaloby nepochybně vyhráli, na miliardovou podporu mají ze zákona nárok.

A tak nelze než s ministrem Mládkem doufat, že příznivý dopis od evropské komisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové přijde skutečně do Vánoc. „Notifikace se blíží ke zdárnému konci," hýří Jan Mládek optimismem. Tak snad jím nakazí i Alenu Vitáskovou.

Pátek

Jedna agentura za druhou přináší průzkumy o stoupající popularitě prezidenta Miloše Zemana. Naposledy STEM zjistil, že mu věří 54 procent lidí. Nejvíc příznivců má mezi muži s výučním listem, staršími 60 let. „Pozitivně jej hodnotí zejména stoupenci levice, vyhraněných příznivců má více mezi komunisty než mezi sociálními demokraty," sdělují výzkumníci. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček míní, že Zemanovi odpůrci se rekrutují předně z řad Schwarzenbergových zhrzených voličů, které označuje souhrnným názvem Pražská kavárna. A pak ze skleníků, za něž považuje redakce velkých novin a ČT. Je známo, že Miloš Zeman nemá novináře rád, mnohé vnímá jako nabubřelé hlupáky, kteří ničemu nerozumějí, ale všechno kritizují. Může být. Osobně mám za to, že občas nepřesní nebo přehnaně kritičtí žurnalisté jsou cennější než servilní kladeči otázek, jež pravdivé odpovědi vlastně ani nezajímají. Překvapuje mě, že právě takovým „protihráčům" dává prezident poslední dobou přednost.

Citát

Autor: Kateřina Perknerová

6.12.2015 VSTUP DO DISKUSE 23
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Řidič s vlastním vozem letiště 35 000 Kč

Řidič letiště Přijmeme řidiče s vl.úsporným vozem s klimatizací (kombi výhodou) pro odvoz zákazníků z Prahy na Letiště Ruzyně. Tržba z jedné zakázky 400-650 Kč, naše provize 20%. Nabízíme cca 1-6 zakázek denně (dle Vašich časových možností), pokud chcete hodně jezdit, odnesete si 35.000 Kč čistého měs. Požadujeme čistý TR, ŘP sk. B, bydliště v Praze. Neomezujeme stáří vozu, požadujeme výborný technický stav. Vratná kauce 7.000 Kč (lze splácet). Nástup ihned. Nepřijímáme řidiče jiných dispečinků.

Administrativa - Certifikovaný pracovník 25 000 Kč

Centrální výběrová řízení a.s. Stabilní, velká společnost, se stovkami zaměstnanců, s profesionálním přístupem a zázemím, hledá pracovníky pro vyplňování přihlášek do výběrových řízení domácností. Práce v terénu i v kanceláři. Rozsáhlý motivační program a odměny. Možnost rychlého kariérního růstu. Program na osobní rozvoj a vzdělávání zdarma. Služební vozidlo i pro soukromé účely. Práce pro teamové hráče a pro ty, kteří se baví v dobrém kolektivu.

Obchod - Prodejce nákladních vozů 24 000 Kč

Do našeho teamu hledáme šikovného kolegu/kolegyni. Nabízíme práci od pondělí do pátku, 8 hodin denně, nadstandardní mzdu a přátelský kolektiv. Co neumíš tě naučíme, práce je vhodná pro řidiče kamionů.

Výroba - Výroba Zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 17 000 Kč

Zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci Pracovník/ce na expedici masa. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: pracovník/ce na expedici masa, POŽADAVKY: možno i bez vyučení, nutná práce s nožem a znalost masa, NABÍZÍME: možnost stravování, čtvrtletní, roční bonusy, prodloužení pracovní smlouvy na dobu neurčitou, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Řeznictví sloupnice s.r.o. - dolní sloupnice 191, 565 53 Sloupnice. Informace: Vlastimír Fikejz, +420 702 292 421.


Francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová.
5 4

Eurozóna dostane společný rozpočet. Shodli se Merkelová s Macronem

Vteřiny dne 19. června 2018

Pelikánovo odcházení, rozpočet pro eurozónu a miliardy pro lékaře: Vteřiny dne

Maso 2.0 nebo čisté maso? Jak budeme říkat burgeru ze zkumavky?

Pokud je maso pěstováno v laboratoři bez zabíjení zvířat, co by mělo být nazváno. Válka o slova v současnosti zaměstnává americké regulátory. Na jedné straně stojí aktivisté bojující za práva zvířat a na druhé straně chovatele dobytka a masný průmysl, kteří nehodlají ustoupit ze svých pozic. Informovala o tom agentura AP.

Hamáček si pozval Zimolu na kobereček. Na nominaci Pocheho trvá

Úmorné handrkování o druhé Babišově vládě se momentálně zaseklo na jménu Miroslava Pocheho, jehož jako kandidáta ČSSD na ministra zahraničí odmítají prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš a šéf komunistů Vojtěch Filip. Každý z jiných důvodů. Zeman nemůže Pochemu odpustit, že v prezidentské volbě vyjádřil podporu Jiřímu Drahošovi, Babiš se nechce pouštět do sporu s hlavou státu a Filip plní přání svého hradního spojence.  

Miloš Zeman v Podbořanech: Politika se nedělá spodním prádlem, ale myšlenkami

/FOTOGALERIE/ Prezident Miloš Zeman se v úterý v rámci třídenní návštěvy Ústeckého kraje setkal s obyvateli Podbořan. Svým voličům děkoval za hlasy, opodál stojící hrstku odpůrců zesměšňoval. Během následující debaty s prezidentem lidé řešili zejména regionální problémy. 

Jednou z příčin cukrovky dětí může být nadměrná hygiena, varuje diabetolog

Jednou z příčin cukrovky u dětí může být podle diabetologů i nadměrná hygiena v kojeneckém a batolecím věku. Podle vedoucího lékaře Diabetologického centra Pediatrické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol Zdeňka Šumníka se takové děti nesetkají včas s běžnými patogeny. Počet dětí s diabetem se za posledních 20 let více než ztrojnásobil, nyní postihuje každé pětisté české dítě.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT