Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Očima Kateřiny Perknerové: Sobotkova vláda odhalila svou slabost pro krásno

Praha - Události uplynulého týdne očima redaktorky Deníku.

6.12.2015 23
SDÍLEJ:

SedmiDeník Kateřiny PerknerovéFoto: Kresba: Milan Kounovský

Neděle

Miroslav Kalousek se ujal vlády nad TOP 09. Vše podstatné 
o budoucím směřování strany, která především jeho péčí v roce 2009 vznikla, řekl v předsněmovém rozhovoru s Deníkem. Otisk Karla Schwarzenberga 
v projektu pravicové, konzervativní, nepopulistické strany je větší, než se na první pohled může zdát. Topka je nejen jednoznačně proevropská a prounijní, ale také nejvíc havlovská strana na české politické scéně. Důraz na dodržování lidských práv, a to za všech okolností, byť by to mohlo kazit kšefty, nebo v případě uprchlíků odpuzovat voliče, je schwarzenbergovská linie, od níž se nové vedení TOP 09 nebude odchylovat. Navíc Kalousek dal najevo, že při ochraně demokratických principů a svobody bude spolupracovat i s ideovými odpůrci, konkrétně Sobotkovou ČSSD. Sečteno podtrženo, topka má slušnou šanci na brzký propad do nicoty. Mít v čele muže spojovaného s rozpočtovými škrty, zvýšením daní, Jaromírem Drábkem, církevními restitucemi a pragmatickým viděním světa je samo o sobě nezanedbatelný handicap. Vstřícnost k Bruselu a německému pojetí uprchlické krize je ovšem závaží daleko těžší, v Česku se tomu říká jít hlavou proti zdi. Přesto to nemusí být fatální překážka, pokud je takový postoj důvěryhodný. Karlu Schwarzenbergovi ho lidé věřili. Budou stejně přesvědčiví Miroslav Kalousek, Marek Ženíšek a tři nové místopředsedkyně strany? Jistě se spoléhají na to, že nelevicoví intelektuálové a podnikatelé s myšlenkovým přesahem nikdy nedají hlas nahnědlé pravici, tudíž topka pro ně bude dobrou volbou i za dva roky. Kruciální otázka zní, kolik takových lidí v Česku je?

Úterý

Tak trochu proti zdi šla i odborná porota letošního ročníku prestižní soutěže Česká hlava. Cenu vlády si neodnesl matematik, lékař ani chemik, nýbrž překladatel, znalec díla Williama Shakespeara, mistr jazyka, zvukomalby a verše profesor Martin Hilský. V končícím Roku průmyslu a technického vzdělávání to byla odvaha, možná až provokace. Připomeňme, že ocenění Česká hlava se uděluje za mimořádné celoživotní výsledky v oblasti výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Je snad jakýkoli ze 154 sonetů alžbětinského básníka a dramatika převratným objevem? Lze obzvlášť trefný a libozvučný překlad z anglického do českého jazyka vnímat jako celospolečensky užitečnou inovaci? Volám třikrát ano! Veškeré záchvěvy lidského života, prudkých citů, vášní, odstíny charakterů a povah vtělil Shakespeare do svých tragédií, komedií a jambů. Martin Hilský ponorem do jeho díla, jež dokonale pochopil a uměleckým překladem zprostředkoval tuzemským čtenářům, se zasloužil o cosi víc než o materiální blaho, totiž o naše duše. Je příjemné konstatovat, že Sobotkova vláda jeho oceněním odhalila svou slabost pro krásno.

Trochu mě jen zarazilo, že předávání cen byl přítomen kardinál Dominik Duka. Nevím, co má katolická církev společného s podporou vědeckého bádání, ale na druhou stranu nemá moc co do činění ani s tunelem Blanka či deklarovaným ateistou Milošem Zemanem. Přesto v zemi, kde neexistuje státní náboženství 
a většina obyvatel je bez vyznání, kostely zejí prázdnotou, nebo jsou pro jistotu zamčené a prezentovaná duchovní síla katolické církve se projevuje především stovkami soudních sporů o majetek, se Dominik Duka objevuje na každé důležité akci. Nositel Templetonovy ceny Tomáš Halík kritizoval Dukovu příchylnost k vlivným politikům slovy, že katoličtí hodnostáři tu nejsou od toho, aby dělali „světské moci oleandr". Příliš těsné spojenectví koruny a kříže nikdy nic dobrého nepřineslo. V husitských Čechách je navíc směšné, stejně jako kardinál s kropenkou u kdejaké předražené díry.

Čtvrtek

Vzduchem už zase lítají miliardy daňových poplatníků. Tentokrát jde o dotace pro provozovatele solárních elektráren ve výši 42 miliard. Šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková 
k vyplacení této částky nechce dát souhlas, pokud Evropská komise nepotvrdí, že jde o dovolenou podporu. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) hledal spojence na Hradě, neboť kdyby Miloš Zeman Vitáskovou odvolal, její náměstek by příkaz podepsal 
a bylo by hotovo. Jenže prezident má pro paní Alenu slabost, navíc je – stejně jako ona – přesvědčen, že solární baroni si napakovali kapsy na úkor všech ostatních. Co ale s tím? Vitásková žádala závaznou garanci vlády, která by ji do budoucna vyviňovala z nezamýšlených důsledků souhlasu. Ministři v tom duchu přijali usnesení, ale ERÚ to nazval „cárem papíru". Tady končí legrace, protože bude-li Vitásková dál vzdorovat, Česká republika bude platit jako mourovatá. Solárníci by své žaloby nepochybně vyhráli, na miliardovou podporu mají ze zákona nárok.

A tak nelze než s ministrem Mládkem doufat, že příznivý dopis od evropské komisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové přijde skutečně do Vánoc. „Notifikace se blíží ke zdárnému konci," hýří Jan Mládek optimismem. Tak snad jím nakazí i Alenu Vitáskovou.

Pátek

Jedna agentura za druhou přináší průzkumy o stoupající popularitě prezidenta Miloše Zemana. Naposledy STEM zjistil, že mu věří 54 procent lidí. Nejvíc příznivců má mezi muži s výučním listem, staršími 60 let. „Pozitivně jej hodnotí zejména stoupenci levice, vyhraněných příznivců má více mezi komunisty než mezi sociálními demokraty," sdělují výzkumníci. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček míní, že Zemanovi odpůrci se rekrutují předně z řad Schwarzenbergových zhrzených voličů, které označuje souhrnným názvem Pražská kavárna. A pak ze skleníků, za něž považuje redakce velkých novin a ČT. Je známo, že Miloš Zeman nemá novináře rád, mnohé vnímá jako nabubřelé hlupáky, kteří ničemu nerozumějí, ale všechno kritizují. Může být. Osobně mám za to, že občas nepřesní nebo přehnaně kritičtí žurnalisté jsou cennější než servilní kladeči otázek, jež pravdivé odpovědi vlastně ani nezajímají. Překvapuje mě, že právě takovým „protihráčům" dává prezident poslední dobou přednost.

Citát

Autor: Kateřina Perknerová

6.12.2015 VSTUP DO DISKUSE 23
SDÍLEJ:

SERVIS


Jiří Rusnok, guvernér ČNB
10

Bydlení na dluh se zájemcům prodraží. ČNB opět zvýšila úrokové sazby

Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce v Praze Vladimír Dbalý odmítl obžalobu, která jeho a dalších šest lidí viní s korupce a manipulace veřejných zakázek na digitalizaci chorobopisů za 146 milionů korun a nákup Leksellova gama nože za 140 milionů korun.
35

Kokain, peníze, novoroční přání v dubnu. Exředitele nemocnice usvědčil deník

Seznamte se. Nový největší pták světa z Madagaskaru vážil jako dinosaurus

Ještě před tisícem let byl Madagaskar domovem největších ptáků všech dob, než je místní obyvatelé vyhubili. Nově objevený druh těchto obřích nelétavých ptáků, nazvaný Vorombe titan, měřil na výšku až tři metry a mohl vážit 800 kilogramů, což je více než hmotnost sedmi moderních pštrosů. Překonal tak i některé dinosaury.

To se nemělo stát! Oblíbenou restauraci Dvojhradí u Dubí zničily plameny

Známá restaurace zámeček Dvojhradí v lesní oboře Mstišov u Dubí skončila v plamenech. Podle očitých svědků lehla skoro celá popelem. Požár vypukl kolem druhé hodiny ranní a zaměstnal několik jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů z Teplicka.

Prioritu má Rusko a Čína. Spojené státy stahují rakety ze Středního východu

Spojené státy příští měsíc stáhnou z oblasti Středního východu některé systémy raketové protivzdušné obrany. Informaci zveřejnil s odvoláním na amerického ministra obrany Jima Mattise deník The Wall Street Journal (WSJ).

Táta sovětského zběha opil vodkou, vzpomíná lékařka na 50 let staré drama

Ten den před padesáti lety si Jitka Kolářová pamatuje dodnes. Odpoledne 26. září 1968 se u nich v domě v Tuchořicích nedaleko Žatce zničeho nic objevil voják se samopalem v ruce. Nijak je neohrožoval, strach s otcem ale měli. Tehdy ještě nevěděli, že jde o zběha sovětské armády, která v srpnu 1968 vpadla do Československa. A že nedaleko od Tuchořic údajně zabil muže z blízkého Líčkova.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT