Dosud bylo možné podávat vakcínu od firmy Pfizer/BioNTech dětem od 12 let. Snížení věkové hranice o sedm roků umožnilo rozhodnutí Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Díky schválení vakcíny pro děti ve věku od pěti let bude potenciální maximální proočkovanost české populace až 90,9 procenta.

Online reportáž k aktuálnímu dění o koronaviru najdete zde

Předseda rady asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) v úterý ČTK řekl, že kraje by uvítaly, pokud by děti očkování proti koronaviru absolvovaly u svých lékařů. Snížilo by to případný nápor na velkokapacitní vakcinační centra. "Navíc právě praktičtí lékaři mají s očkováním dětí zkušenost a dobře znají i zdravotní stav svých pacientů," uvedl Kuba.

Od začátku očkování proti covidu loni v prosinci podali zdravotníci v Česku 13,43 milionu dávek vakcín. Ukončenou vakcinaci má 6,35 milionu lidí. V populaci od 12 let, pro kterou byla vakcína dosud schválená, je plně naočkovaných více než 68 procent lidí.

Z dat ministerstva zdravotnictví vyplývá, že zájem o očkování u nejmladší věkové kategorie je podprůměrný. Alespoň jednu dávku vakcíny má 42,7 procenta dětí od 12 do 15 let. Dokončenou vakcinaci má zhruba 36 procent dětí do 15 let. Ve všech ostatních věkových kategoriích je podíl očkovaných výrazně vyšší.

Nově objevená varianta koronaviru, B1.1.529, nazvaná omikron děsí vědce i světové burzovní trhy.
PŘEHLEDNĚ: Jak nebezpečná je mutace omikron a jak je to s očkováním

Kvůli zhoršování epidemie zesilují úvahy o zavedení povinného očkování proti covidu-19 od března příštího roku. Ministr zdravotnictví to navrhne pro zdravotníky, sociální pracovníky, hasiče, policisty, vojáky, celníky nebo vězeňskou službu a pro lidi nad 60 let. Nastupující vláda je ale k tomuto kroku zdrženlivá.

Jednotlivé státy vakcínu proti covidu samostatně neposuzují, určující je doporučení EMA, kde mají všechny země své zástupce. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) na webu informoval, že dávka podávaná dětem bude asi třetinová. Přínosy jsou podle výboru EMA zejména u dětí, které mají doprovodná onemocnění vedoucí k případnému vážnému průběhu nemoci covid-19.

"Nejčastější nežádoucí účinky u dětí ve věku pět až 11 let jsou podobné jako u dospívajících a dospělých ve věku 12 a více let. Patří mezi ně bolest v místě vpichu, únava, bolest hlavy, zarudnutí a otok v místě vpichu, bolest svalů a zimnice. Tyto účinky jsou obvykle mírné nebo středně závažné a zlepší se během několika dnů po očkování," uvedl SÚKL.

Vakcínou Pfizer/BioNTech jsou nyní v zemích Evropské unie prozatím očkováni lidé od 12 let. U mladších dětí od pěti let už použití této očkovací látky dříve schválily Spojené státy nebo Kanada.