Schillerová je pro velmi přísná opatření pro neočkované, kteří se očkovat mohou. "Ohrožují zbytek odpovědné populace, která se očkovat nechala," uvedla. Neočkovaní podle ní zahlcují nemocnice. Pokud se lidé nenechali přesvědčit domluvami, není podle Schillerové jiná cesta než striktní omezení.

Vstup do služeb nebo na hromadné kulturní a sportovní akce bude od pondělí umožněn až na výjimky jen lidem s dokončeným očkováním a těm, kteří v posledních 180 dnech prodělali nemoc covid-19.

Vlastimil Válek
Čtvrtá dávka vakcíny proti covidu? Je možné, že bude potřeba, připustil Válek

Epidemiolog Roman Prymula ve stejné diskuzi doplnil, že vláda měla zpřísnění zavést před 14 dny. Protiepidemická omezení budou podle jeho odhadu trvat ještě minimálně půl roku.

Opatření jsou podle Prymuly nastavena správně, nápor nákazy podle něj ale už v tuto chvíli nezastaví. Teoreticky se ČR podle něj může vyhnout uzávěře, je podle něj ale třeba zavést cílená opatření, zamezit zbytečným kontaktům.

Povinné očkování je velmi citlivá věc, jde o politické rozhodnutí, řekl Prymula. S covidem se podle něj lidé musí naučit žít, míní, že s omezeními je nutné počítat ještě alespoň půl roku. "Vakcinace musí pokrývat mutace, které tu jsou," řekl.

Kupka: Chystáme adresnější kampaň

Budoucí vláda podle místopředsedy ODS a adepta na ministra dopravy Martin Kupky chystá adresnější a transparentnější kampaň týkající se očkování proti koronaviru. Má zdůraznit, že očkování "nevypne epidemii" a nezabrání nakažení, zmírní ale průběh nemoci. Kupka také v pořadu mluvil o potřebě zajistit dostatečný počet PCR testů na koronavirus.

Zájem o očkování proti covidu díky vládním opatřením roste. Stále se však najdou odpůrci, kteří vakcíny odmítají
Nakazíte mě covidem? Zaplatím. Ale jen za lehký průběh, slibují odpůrci vakcín

Poslankyně SPD Karla Maříková souhlasila s tím, že očkování může předejít závažnému průběhu onemocnění. Pokládá ale za diskriminační testovat jen neočkované. "Měli bychom dělat výtěry všem," přisvědčila lékařka a senátorka Alena Dernerová z klubu STAN, podle níž nákazu mohou šířit i očkovaní. PCR testy by mohly být podle senátorky nahrazeny antigennímy testy, pokud budou kvalitní.

Místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) v pořadu uvedl, že každý člověk má právo vybrat si, jak se bude proti koronaviru bránit. Lidé, kteří se nechtějí nechat očkovat, ale musejí převzít zodpovědnost za své rozhodnutí. Nová vláda podle něj ale udělá vše pro to, aby nenastala další uzávěra. Už vůbec si nedovede představit, že by se znovu zavřely školy, dodal.

Očkování proti koronaviru. Ilustrační snímek
Zkrácení intervalu. Stát zřejmě umožní přeočkování proti covidu po pěti měsících

Náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková považuje zavedení povinného očkování za "odborně čisté" řešení. "My jsme to diskutovali a v podstatě to není asi zatím tzv. politicky hratelné," řekla dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Rozumné by bylo se podle Vašákové alespoň inspirovat v některých evropských zemích, které zavedly povinné očkování pro pracovníky ve zdravotnictví a sociálních službách.

Oficiální informaci o počtu očkovaných zaměstnanců v zařízeních sociální péče ministerstvo zdravotnictví podle ní nemá, ale odhaduje to na 60 až 70 procent, může to být podle ní ale možná i méně.