Vláda v pondělí otevřela debatu o povinném očkování některých profesí, vznikne meziresortní komise, která ho posoudí. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl, že debatu by chtěl mít uzavřenou do konce tohoto týdne a příští týden vládě předloží stanovisko ministerstva.

Podle Vojtěcha se uvažuje o zdravotnících a sociálních pracovnících, Babiš hovořil i o dalších státních zaměstnancích, jako jsou vojáci, policisté nebo hasiči.

Ilustrační foto.
Třetí dávka po pěti měsících. Lidem nad šedesát se zkrátí termín, oznámil Babiš

Z lidí nad 60 let jsou podle údajů ministerstva zdravotnictví nejvíce proočkovaní senioři nad 70 let, alespoň jednu dávku vakcíny z nich dostalo zhruba 87 procent. Ve skupině mezi 65 a 69 lety je to asi 83 procent, u lidí mezi 60 a 64 lety přibližně 78 procent.

Z vojáků je naočkováno asi 85 procent, uvedl dnes náčelník generálního štábu armády Aleš Opata. Ze zdravotníků měly podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) v polovině roku vakcinaci hotovou zhruba tři čtvrtiny, ze zaměstnanců domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem bylo koncem srpna podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb naočkováno 60 až 65 procent.

"Na dnešní radě pro zdravotní rizika k tomu padl návrh, který rada podpořila, aby se povinně očkovali i senioři nad 60 let. Z toho důvodu, že je tahle věková kategorie nejvíc ohrožená," řekl Babiš. "Ministerstvo na tom pracuje. Očekáváme, že nejpozději v úterý dostaneme jasné stanovisko, abychom mohli zahájit logistické přípravy, přípravy IT systémů a tak dále," dodal.

Plně naočkováni do prvního února

Vybrané profese a lidé nad 60 let by podle debaty odborníků měli být úplně naočkovaní 1. února, řekl dále Babiš. Vláda podle něj musí příští týden rozhodnout. Na dnešním jednání podle Babiše všichni hejtmani podpořili povinné očkování vybraných profesí.

Podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického (3PK/ČSSD) by mělo ministerstvo zdravotnictví předložit stanovisko už dnes. "Není důležitý názor jednotlivých krajů, ale odborný přístup ministerstva. Vývoj logicky spěje k povinnému očkování nad stanovenou věkovou hranici, dále pak ve zdravotnictví a sociálních službách bez ohledu na osobní názor toho či onoho hejtmana," uvedl.

Ministryně financí Alena Schillerová
Jsem proti povinnému očkování, řekla Schillerová. V opatřeních by ale přitvrdila

Dále je nutné řešit situaci těch, kteří se ze zdravotních důvodů očkovat nemůžou, řekl Babiš. Lékař jim musí důvod kontraindikace očkování zapsat do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN).

Proti nařízení očkování jako povinného se dříve stavěli zástupci současné i budoucí vládní koalice. Vojtěch na konci října řekl, že o případném povinném očkování bude muset rozhodnout nová Sněmovna, protože je pro něj třeba širší konsenzus. Kandidát na ministra zdravotnictví koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a Pirátů se STAN Vlastimil Válek (TOP 09) zatím plošné povinné očkování odmítá.