„Proč vzniká narkolepsie, se prozatím nepodařilo jednoznačně vysvětlit. Jednou z možných teorií ale je, že by za tím mohla stát snížená hladina proteinu hypokretinu a následná autoimunitní reakce. Tuto reakci by mohla způsobit nějaká extrémní zátěž organismu – například infekce nebo reakce na očkování," řekl Šonka.

Vědci s teorií přišli poté, co zaznamenali obrovský nárůst narkoleptiků mezi lidmi naočkovanými vakcínou Pandemrix – látkou, která se používala proti viru H1N1 při pandemii „prasečí chřipky" v roce 2009. V některých místech přibylo poruch spánku po očkování až pětadvacetkrát.

Vedlejší účinek proto začal zkoumat tým pod vedením Lawrence Steinmana ze Stanford University Medical Center. Výsledky vědci publikovali v časopise Science Translational Medicine.

„Vyšlo najevo, že u pacientů s narkolepsií se často zvýšily hladiny protilátek proti streptokokům nebo chřipkovému viru H1N1," podotýká Šonka.

Čtěte také: Rodiče dětí poškozených očkováním by mohli dostat odškodnění

Záchvaty spánku

Protilátky podle vědců přetrvávaly v krevním oběhu i několik měsíců a pronikaly do nervové tkáně mozku. Lidem se potom silně narušil spánek. Výrobce kvůli tomu musel nakonec vakcínu stáhnout z trhu.


Narkolepsie je chronické onemocnění. Postihuje nervovou soustavu, přesněji řečeno mozková centra, která řídí usínání a probouzení. Lidé s narkolepsií trpí náhlými a nekontrolovatelnými záchvaty spánku, které se mohou objevit v jakoukoliv denní dobu. Tento stav navíc přichází bez varovných signálů. Obzvlášť nebezpečný je proto například pro řidiče.

Kromě autoimunitní reakce, organismu může podle vědců vést k propuknutí choroby také dědičnost.

Čtěte také: Poruchy spánku trápí stále více dětí. Mohou za to i chytré telefony