Když bylo Renatě 26 let, zjistil jí gynekolog při preventivní prohlídce nález na děložním čípku. Hned po návštěvě onkologa bylo jasno – je potřeba operace. Protože se ale napoprvé nepovedlo odstranit všechny rakovinné buňky, dva měsíce po prvním zákroku byl nutný druhý. Čípek však lékaři museli zkrátit natolik, že Renatě do budoucna hrozilo rizikové těhotenství a předčasný porod.

„K tomu také o pět let později došlo. Jak totiž dítě těžkne a na čípek tlačí, ten ho neudrží. Ve 24. týdnu mi v noci praskla plodová voda. V té chvíli jsem nevěděla, jestli dítě zachrání, nebo ne. Deset dní mě udržovali bez plodové vody a pak jsem musela na sál,“ vypráví Renata z Liberce.

Malá Evelína přišla na svět ve 26. týdnu. Vážila 630 gramů. Z oddělení ARO putovala na JIP a nakonec na nedonošenecké oddělení. Z nemocnice ji pustili, když měla něco málo přes dvě kila.

„Byla doma týden, když přestala dýchat, takže jsem ji musela oživovat. Člověk pak žije stále ve strachu, že se to stane znovu. Pořád s Evelínou chodíme po doktorech, ale měli jsme štěstí alespoň v tom, že nemusela na operaci. To je jinak u předčasně narozených dětí běžné,“ dodává matka dnes tříapůlleté Evelíny.

400 obětí ročně

Kdyby Renata bývala měla možnost nechat se očkovat proti rakovině děložního čípku, její dcera by se mohla narodit jako zdravé dítě. Podobný zákrok jako ona přitom jen v Česku podstoupí každý rok více než deset tisíc žen. Rakovinou čípku u nás trpí 16 tisíc pacientek, 400 z nich ročně zemře.

Možnost se očkovat však zatím využilo pouze 13 procent Češek. Jedním z důvodů je i vysoká cena – vakcinace přijde na několik tisíc korun. A to se nyní změní.

„Očkování proti rakovině děložního čípku nebude povinné, ale dívkám ve věku od 13 do 14 let ho uhradí pojišťovna. Půjde o stejný systém jako u pneumokoka, tedy dobrovolná vakcinace zadarmo,“ říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

A nemuselo by jít o jediné očkování, které by mohlo být zadarmo. Vláda totiž nedávno doporučila zdravotním pojišťovnám, aby hradily také vakcínu proti chřipce. Zatím si za ni nemuseli platit jen lidé nad 65 let a ti v rizikové skupině. Na nemoc ročně zemře 1500 až 2000 hlavně starších lidí.

„Snažíme se klienty k očkování motivovat. Co ale vidím jako problém, jsou náklady, které bude třeba uhradit z pojištění příští rok. Požadavky se množí a my nemůžeme očekávat nárůst příjmů. Budeme se snažit, aby lidé rozšířené očkování uhrazené měli, ale nemůžeme odhadnout zájem. Co se týče chřipky, byl dosud minimální,“ vysvětluje ředitel pojišťovny Metal-Aliance Vladimír Kothera.

Poslední v Evropě

Za očkování proti tuberkulóze si pro změnu rodiče připlatí. „S tuberou to dosud bylo tak, že nebyla povinná, ale dobrovolně zadarmo. Teď už přeočkování ve třinácti letech kromě rizikových skupin pojišťovna neproplatí. První vakcína bude stále zadarmo. Přeočkování jsme takto měli poslední v Evropě,“ doplňuje Sršeň.

Vakcína přitom rodiče přijde zhruba na 300 korun. Někteří odborníci však se zpoplatněním nesouhlasí.

„Očkování není povinné už nějaký čas, většina rodičů o něj ale má stále zájem. Když se ale zruší hrazení ze zdravotního pojištění, přestanou chodit především ti rodiče, kterých se týká nejvíce – tedy ze sociálně slabších rodin,“ řekla před časem Deníku plicní lékařka Pavla Nykodýmová, která má ambulanci v Říčanech u Prahy.

Podle pediatrů je však efektivita vakcíny omezená a má řadu nežádoucích účinků.

A jaké vakcíny, které v povinném kalendáři nejsou, odborníci dětem doporučují? „Dnes už je standardem očkování proti pneumokokům, které miminku pomůže i proti zánětům středního ucha. Dále doporučujeme očkování proti rotavirům. Tato vakcína chrání před rotavirovými infekcemi, které způsobují těžká průjmovitá onemocnění,“ doplňuje Dalibor Pastucha, primář z Fakultní nemocnice v Olomouci.

Proti jakým nemocem se můžeme bránit.

Šéf České vakcinologické společnosti Roman Prymula řekl Deníku:
Přeočkování proti tuberkulóze má nulový účinek


Podle Romana Prymuly je v Česku rakovina děložního čípku mnohem častější než v některých západních státech.

Vláda nedávno doporučila pojišťovnám, aby hradily očkování proti chřipce. Mohlo by to zlepšit proočkovanost?
Na Slovensku taková úhrada byla a proočkovanost se nijak dramaticky nezvýšila. Opatření je třeba kombinovat s informovaností, což se nám u chřipky tolik nedaří. V rizikové kategorii nad 65 let by se měl očkovat každý, u nás je proočkováno asi 30 procent. U běžné populace je to zhruba pět procent, což je žalostně málo.

Zdarma by měla být i vakcinace proti rakovině děložního čípku.
To je tady ve srovnání s chřipkou nově. Bohužel patří k vůbec nejdražším. Rakovina děložního čípku je přitom onemocněním, které je u nás trochu strašákem – výskyt je dramaticky vyšší než v některých západních zemích. Očkování spolu se screeningem by mohlo situaci zlepšit.

Čím je dána vysoká cena?
Zatímco jiné vakcíny jsou na bázi přirozených antigenů, tady je částice vytvořena uměle a virus pouze imituje. Je neinfekční, ale umí navodit imunitu. Pokud bude úhrada schválena, je pravděpodobné, že v tendrech cena poklesne až čtyřikrát.

Objevily se ale i hlasy, že toto očkování může být nebezpečné.
Narážíte na publikaci Doba jedová od profesorky Anny Strunecké. Publikovaná data jsou ale často zavádějící. Po světě najdeme případy, kde někdo byl vakcínou postižen, a to je fakt. Kdyby ale údaje o desítkách mrtvých byly pravdivé, musely by být okamžitě vakcíny zastaveny. Například po vakcíně proti rotavirům, která se dříve používala v USA, došlo v několika případech k zauzlení střev. Byla okamžitě zastavena a stažena z trhu.

Pomalu se upouští i od očkování proti tuberkulóze – přeočkování si teď rodiče zaplatí.
Zasazovali jsme se o to, aby očkování proti tubeře nebylo povinné. Přeočkování by mělo být vymýceno z očkovacího kalendáře, protože účinek je nulový. U základního očkování to tak jednoduché není. Vakcína však nemá dostatečnou účinnost ve srovnání s jinými a musí se kvůli ní posunovat očkovací kalendář. U rizikových skupin by ale mělo být očkování nadále.

Dočkáme se v oblasti očkování v brzké době nějakých novinek?
Cesta k vakcíně proti HIV asi bude delší, než jsme mysleli. Ocitli jsme se trochu ve slepé uličce. Naopak dobrá zpráva je, že v dohledné době bude vakcína proti stafylokokům – proti velmi infekčním rezistentním formám. Trvanlivost ale bude krátkodobá. Člověk, který půjde do nemocnice na nějaký zákrok, bude dva týdny předem očkován a během zákroku tak chráněn. Pracuje se i na nové vakcíně proti chřipce, která by vydržela pět až deset let.