"Možná by příště pomohlo, kdyby operátorům stát o nápadu požadovat SMS ověření řekl dříve než hodinu po spuštění systému," sdělil na twitteru Grund. "Jestli někdo mluvil s operátory, nebo nemluvil, na to já neumím odpovědět. Já tohle neřeším," řekl na tiskové konferenci Babiš. Uvedl, že sleduje hlavně dodávky vakcín a stav očkování.

Premiér také řekl, že po spuštění registračního systému museli operátoři posílat množství SMS zpráv jako na Silvestra, ale systém podle něj funguje. V poslední den loňského roku operátoři zaznamenali téměř 26 milionů SMS zpráv.

Premiér Andrej Babiš (ANO) a předseda správní rady Alzheimer Home Boris Šťastný.
Fiasko a skandál, kritizuje opozice rezervaci k očkování. Babiš: Vše funguje

Na twitteru státního týmu tzv. Chytré karantény bylo v 08:35 uvedeno, že ve frontě čeká více než 40 tisíc SMS. "Operátoři je rozesílají rychlostí 20 SMS za vteřinu. Řešíme další navýšení kapacity," uvedl tým. "Rozesílání ověřovacích SMS pro stát zajišťuje jejich smluvní partner, firma ATS Telcom. Rychlost odesílání má ATS takovou, jakou si u operátorů objednal," reagoval na vyjádření týmu Chytré karantény Grund.

Podle Grunda i Jonáka operátoři sami kapacitu po zjištění potíží navýšili. "Každý mobilní operátor dnes ráno navýšil kanál pro ověřovací SMS na 50 SMS za vteřinu," uvedl Grund. Kdyby firma ATS Telcom objednala u operátorů vyšší kapacitu SMS před startem registrací, problémy by se podle něj neobjevily.

Dovolat se nedalo ráno ani na státní linku 1221, kde měli s registrací seniorům pomáhat. "Nápor volajících byl enormní. Čekali jsme to a ministerstvu zdravotnictví jsme nabízeli robustní řešení našeho call centra. Stále jsme připraveni nabídnout pomocnou ruku," sdělil vedoucí komunikace O2 Hany Farghali.

Senior Václav při registraci na očkování.
Registrace očkování: PIN nepřišel, volné místo sto kilometrů daleko, říká žena

Kapacita zadaných termínů pro očkování proti covidu-19 byla podle webu systému zhruba po hodině vyčerpaná, ale je možné se dál k očkování registrovat bez výběru termínu. Jen za první hodinu se registrovalo podle informací Chytré karantény přes 44 tisíc lidí. K 10:30 bylo podle Chytré karantény odesláno přes 240 tisíc SMS s kódem pro vstup do systému a bylo registrováno 65 tisíc lidí.

Termín očkování si zarezervovalo 3000 z nich. Chytrá karanténa uvádí, že další termíny budou nabídnuty poté, co do Česka dorazí další dodávky vakcín. Lidí nad 80 let, kteří se ode dneška mohou k očkování registrovat, je v Česku 441 tisíc.