Ještě předtím, než šel Bohuslav Bohuněk k lékaři, rýmou prakticky netrpěl. Reklama na očkování proti chřipce, která na něj útočila prakticky ze všech stran, ho ale nakonec dostala. Měl pocit, že nutně potřebuje silnější ochranu a vlastní tělo se zákeřným virům neubrání. Zamířil tedy na očkování. Teď tvrdí, že už by nic podobného neudělal.

Jaké máte zkušenosti s očkováním proti chřipce vy? Diskutujte pod článkem!

„Teprve po očkování jsem zjistil, co to znamená pravá chřipka. Tu jsem totiž po vakcinaci dostal a tři dny jsem proležel v posteli s horečkami čtyřicítkami. Odevšud zaznívají jen samá pozitiva na téma očkování a myslím, že jakékoliv vedlejší účinky jsou popírány nebo bagatelizovány,“ stěžuje si pan Bohuslav z Prahy.

Stejnou zkušenost jako on mají i někteří další pacienti. Zuzana Michelfeitová se nechala naočkovat proti chřipce před několika lety ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové, kde tehdy probíhaly zkušební vakcinace. „Já i moje rodina jsme se nechali naočkovat, všem nám bylo ale po vakcinaci špatně, očkování mě před nemocí rozhodně neochránilo. Neměla jsem sice pravou chřipku, ale po naočkování jsem měla neustále rýmu, byla jsem velmi náchylná na nachlazení, měla jsem dlouhé dny teploty,“ popsala své zážitky Zuzana.

Vedlejší účinky

Na fakt, že očkování může mít na některé lidi i vedlejší účinky, upozorňují i některé nezávislé organizace. Například sdružení Rozalio už několik let bojuje za to, aby lékaři své pacienty řádně poučili o všech možných rizicích.

„O negativních účincích očkování nikdo nemluví, a přitom to není nikdy stoprocentní a bez rizik. Od začátku naší existence se na nás obracejí lidé, kteří mají s očkováním negativní zkušenost. Těch úplně nejvážnějších, které končí poškozením zdraví s trvalými následky, bývá tak deset ročně,“ řekla včera Deníku předsedkyně sdružení Caroline Kovtun.

Podle ní by se pacienti rozhodně neměli nechat od očkování odradit, ale nejprve by se měli dobře informovat o všech rizicích a prostudovat příbalové letáky vakcín. S tím souhlasí i lékaři, zároveň ale tvrdí, že vzniklé komplikace nemusí být spojené s očkováním.

„Očkování rozhodně neškodí. Lidé, kteří tvrdí, že jim ublížilo, si myslí, že očkování je ochrání i před virózami a různými respiračními onemocněními. To je chyba. Já sám jsem naočkován a nemohu vakcínu nedoporučit,“ řekl Deníku prezident České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

ŠÁRKA ŠKAPIKOVÁ, FILIP SUŠANKA