Úřady práce očekávají v následujících dnech nezvyklý nápor. „Myslím si, že hodně lidí ještě přijde. Například kvůli odstupnému, které do konce roku ještě nesledujeme. Nebo dalším důvodem může být výše podpory,“ míní mluvčí Úřadu práce v Ostravě Martina Kubínová.

Lidi bez práce totiž od ledna čekají velké změny. Kdo dá výpověď bez vážných, například zdravotních nebo rodinných důvodů, bude mít menší podporu.

„Sníží se na 45 procent čistého výdělku po celou podpůrčí dobu,“ upřesňuje mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová. Dosud platí, že když lidé dobrovolně rozvážou pracovní poměr a přijdou se zaregistrovat na úřad, dostávají první dva měsíce podporu ve výši 65 procent výdělku, další dva měsíce padesát procent a po zbývající období 45 procent.

Konec přivýdělků

Ještě výraznější zlom je, že lidé na podpoře již nebudou moci současně pracovat a brát dávky. Do konce roku platí, že si mohou v tzv. nekolidujícím zaměstnání přivydělat až čtyři tisíce korun měsíčně. „To už nepůjde, jde o zásadní změnu, která postihne hodně lidí,“ konstatovala Kubínová. Úřady práce budou také nově vyplácet podporu až po uplynutí doby, kterou pokryje odstupné.

Příznivěji je úprava nakloněna těm, kdo chtějí začít podnikat. Překlenovací příspěvek na rozjezd vlastního byznysu může být vyplácen pět měsíců a odvíjí se od průměrné mzdy v 1. až 3. čtvrtletí předcházejícího roku. „Loni činila 22 896 korun,“ říká Plívová.

Mění se i výplata rodičovského příspěvku, kdy se sjednocuje celková výše příjmu u dvouletého a čtyřletého pobytu s dítětem. Na porodné mají nárok již jen prvorodičky, a to tehdy, pokud příjem rodičů dítěte nepřesahuje 16 992 korun. U osamělé matky hraniční příjem pro nárok na třináctitisícovou dávku činí 10 752 korun. Snižuje se i příspěvek na péči zdravotně postižených dospělých osob v prvním stupni závislosti, a to z dvou tisíc na 800 korun.

Většina lidí není spokojena

Od 1. ledna se budou valorizovat i penze. Průměrný starobní důchod se zvýší o 371 korun na 10 494 koruny. Podle čerstvého šetření Centra pro výzkum veřejného mínění se o své finanční zajištění ve stáří obávají přibližně dvě třetiny lidí.

O tom, že veškeré sociální výdaje státu jsou nízké, je přesvědčeno 59 procent občanů. Nejméně kriticky jsou vnímány výdaje na dávky v nezaměstnanosti.

#nahled|https://g.denik.cz/1/e5/infografika_2712_soc_davky_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/1/e5/infografika_2712_soc_davky.jpg|Změny v sociální oblasti.#

IVA HAVLÍČKOVÁ
KATEŘINA PERKNEROVÁ