Oheň byl nahlášen v 00:35. Hasiči přijeli po šesti minutách. Kvůli rozsahu požáru a stavu budovy ale nemohli dovnitř a nejprve likvidovali požár zvenku. „Hrozilo zřícení stropní konstrukce, což se také v 01:37 hodin stalo," sdělila tehdy mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Požár se jednotkám podařilo dostat pod kontrolu krátce po druhé hodině ranní a postupně hasiči na spáleništi nacházeli těla mrtvých. Poslední, devátou oběť našli kolem 13:15. V troskách byl i mrtvý pes.

Shořelá budova patřila Českým drahám (ČD). Poslední její nájemce – železniční geodézie – se z ní vystěhoval rok před požárem. Podle Radka Joklíka z tiskového oddělení ČD firma objekt opakovaně zamykala a zajišťovala proti vniknutí. „V případě nočního požáru šlo o násilné vniknutí do objektu," řekl. Majetková škoda způsobená požárem byla podle něj prakticky nulová. Objekt byl určen k demolici.

Vyšetřovatelé se zprvu zabývali možností, že požár domu někdo založil úmyslně. Nakonec se ale ukázalo, že požár z nedbalosti způsobil čtyřicetiletý muž, který se posléze stal jednou z obětí. Kriminalisté poté proto vyšetřování případu odložili.

Ohnisko požáru se nacházelo v jedné z bývalých kanceláří, v které žil právě muž, jenž oheň založil. Na místě nebyly nalezeny žádné akceleranty hoření. Z výpovědí svědků, kteří v budově příležitostně přespávali, vyplynulo, že mezi sebou neměli žádné spory. Vyšetřovatelé však zjistili, že bezdomovci používali svíčky, které si vyráběli z plastových lahví, vosku a toaletního papíru. Právě použití takovéto svíčky se stalo devítičlenné skupině osudným. Všechny oběti podle policie zemřely udušením. Šlo o tři ženy a šest mužů ve věku mezi 19 a 44 lety. V jejich tělech nalezli vyšetřovatelé opiáty.

Požár na Florenci byl největší tragédií svého druhu za poslední dvě desítky let. Co do počtu obětí se mu přiblížil jen požár hotelu Olympik, při kterém v květnu 1995 zemřelo osm lidí. Předtím si nejvíc obětí vyžádal požár, který v listopadu 1984 zachvátil Ústav sociální péče v Měděnci na Chomutovsku, při kterém zahynulo 26 dívek.