"Dnes jsme se v zásadě shodli na jednom z důležitých parametrů toho, jakým způsobem začneme naplňovat koaliční dohodu v daňové oblasti," řekl Sobotka. "Dohodli jsme se na tom, že by se od 1. ledna 2015 měla snížit sazba DPH na léky, knihy, dětské pleny a nenahraditelnou dětskou výživu," podotkl s tím, že opatření bude znamenat několikamiliardový výpadek v příjmech státního rozpočtu.

O snížení DPH na dětské pleny bude muset vláda ještě jednat s Evropskou komisí. K úvahám o případném dalším snižování desetiprocentní sazby se podle Sobotky vláda vrátí, až budou zavedena konkrétní opatření pro zlepšení výběru DPH.

Zástupci sociální demokracie, hnutí ANO a lidovců se dnes podle Sobotky shodli také na tom, že ještě než půjde rozpočet na vládu, mají být schváleny jeho základní parametry - příjmy, výdaje nebo deficit. Nad návrhem upraveným na základě dnešních připomínek se ještě jednou sejde koaliční rada.

Debata o rozpočtu byla přerušena

"Debatu k rozpočtu jsme přerušili. Očekáváme ze strany ministerstva financí nový návrh, který zohlední připomínky koaličních stran," poznamenal Sobotka. Rozpočet na příští rok má mít podle něj základ ve výdajích pro rok 2014, nikoliv v rozpočtovém výhledu, který připravil ještě kabinet Jiřího Rusnoka. Ministerský předseda také uvedl, že si dovede představit řadu úspor v rozpočtu, například ve výdajích na externí služby nebo při škrtech neobsazených tabulkových míst ve státní správě.

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek postoj ČSSD k některým navrženým škrtům přivítal. Není podle něj dobré opakovat plošné škrty předchozí vlády, ale je potřeba změnit postoj resortů, které podle něj utratí vše, co dostanou. Šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš se dnešního jednání nezúčastnil, je na dovolené.

Místopředseda lidovců a ministr zemědělství Marian Jurečka na dnešní schůzce zdůraznil za KDU-ČSL podporu rodin. Navrhl proto zvýšení měsíční slevy na dani na druhé dítě o 500 korun a na třetí a každé další dítě o 900 korun. ČSSD je podle Sobotky připravena jednat o navýšení oproti původnímu návrhu ministra financí, který hovořil o zvýšení slevy o 100 korun měsíčně. Podle Faltýnka byla požadavkem lidovců zahájena diskuse na toto téma, které se ANO nebrání.