Pamětní desku nechala Praha 2 umístit přímo na dům, kde Havel prožil podstatnou část svého života včetně dětství. Tvoří ji pryskyřicová deska, ve které je zakonzervován list papíru s nápisem "Zde jsem taky žil" a s dovětkem "Václav Havel". Slavnostního odhalení se zúčastnil i jeho bratr Ivan Havel. "Pamětní deska je pěkná, barevně výborně vymyšlená, text má lehce absurdní tón, protože předpokládá, jako kdyby to bylo řečeno v přítomném čase, ale je to vlastně o minulém čase," řekl novinářům prezidentův bratr.

Na Václavském náměstí vystoupil například někdejší Havlův kancléř Karel Schwarzenberg (TOP 09). Zhruba dvěma stovkám účastníků vzpomínky na disidenta, dramatika a politika řekl, že je třeba bránit svobodu a právní stát a dosáhnout změny, jak toho Havel dosáhl před 30 lety v době sametové revoluce. Na Havla vzpomínal jako na osobnost, která dokázala vydržet za normalizace v tichém odboji a každodenní prací bránit demokracii.

Václav Havel
Nejlepší prezident? U lidí vítězí Havel, Zeman skončil až za Klausem

Ve stejnou dobu jako pieta na Václavském náměstí začal i pochod Srdce na Hrad z náměstí Václava Havla u Národního divadla na Hradčanské náměstí u Pražského hradu.

Desítky lidí přišly v průběhu dne na Jungmannovo náměstí zapálit svíčku a poslechnout si úryvky z Havlových děl. Zazněly nejen česky, ale také anglicky, slovensky, ukrajinsky i polsky. Číst přišli třeba kněz a filozof Tomáš Halík, bývalý ministr kultury Daniel Herman nebo socioložka Jiřina Šiklová. Akce skončila mší za Václava Havla v blízkém chrámu Panny Marie Sněžné.

Asi 50 lidí se sešlo na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Z hořících svíček vytvořili obrazec srdce a uvnitř něj vytvořili iniciály prezidentova jména. Pod bustou Tomáše Garrigua Masaryka byla i fotografie Václava Havla. Zúčastnili se studenti, senioři i lidé v produktivním věku. Na setkání navázal program v Rabenštejnské věži, veřejné čtení z textů Václava Havla. Číst je mohl kdokoliv ze zúčastněných.

Současný prezident Miloš Zeman podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka uctil Havlovu památku zasláním věnce na jeho hrob na Vinohradech.

Havel zemřel 18. prosince 2011. Letos by se dožil 83 let. Patřil mezi klíčové aktéry zániku komunistického režimu v roce 1989. Byl devátým a zároveň posledním prezidentem Československa a po jeho rozdělení prvním českým prezidentem.

Lidé zavítali i k Hrádečku 

Lidé uctili památku Václava Havla také u jeho chalupy na Hrádečku u Trutnova. U domu, v němž před osmi lety někdejší československý a český prezident zemřel, bylo podle reportéra ČTK na dřevěném plotu zavěšeno několik srdcí různých podob a velikostí. Srdce totiž prezident Havel připojoval k podpisu. Na zemi u chalupy lidé zapalovali svíčky.

Lidé přicházeli pěšky a někteří také přijeli auty. U domu pak zapálili svíčku, postáli a zavzpomínali. "Jezdíme sem pravidelně, protože ho uznáváme. Myslíme si, že taková osobnost tady hodně dlouho, nebo možná vůbec nebude. Je potřeba si ho připomínat, aby nikdo nezapomněl, jaký byl minulý režim, a co je svoboda," řekl ČTK Vlastimil Hátl, který přijel na Hrádeček s rodinou.

Václav Havel v New Yorku těsně po teroristických útocích na Světové obchodní centrum
Clinton nebo Albrightová. Nová kniha představuje Václava Havla očima Američanů

Silnice k Hrádečku, plná serpentin, se v zimě neudržuje. Letos se ale ti, kteří se dopoledne vydali na cestu k chalupě autem, nemuseli na rozdíl od minulých let potýkat se sněhem. Na Hrádečku bylo dnes dopoledne okolo tří stupňů nad nulou.

Dramatik a spisovatel Václav Havel zemřel na chalupě na Hrádečku 18. prosince 2011 ve věku 75 let. Hrádeček nazýval svým existenciálním domovem. Chalupu koupil v druhé polovině 60. let, později tam vznikala Charta 77 či petice Několik vět. Havel na Hrádeček často jezdil i jako prezident, například v roce 1999 na Hrádeček dorazil generální tajemník OSN Kofi Annan.