Dobšík v rozhovoru s ČTK řekl, že končící ministr byl ochoten naslouchat. Zásadní rozhodnutí s odboráři konzultoval předem. „I když jsme se někdy neshodli, tak se snažil najít kompromis," doplnil.

Jako velmi komunikativního a vstřícného popsali Chládka také představitelé akademické obce. „Jednání o novele byla sice někdy tvrdá, ale korektní. Velmi oceňuji, že se podařilo dosáhnout konsensu," řekl ČTK Fischer. Také rektor Univerzity Karlovy Zima hodnotil pozitivně ministrův přístup k novele vysokoškolského zákona, která je po osmi letech práce řady ministrů ve druhém čtení v Poslanecké sněmovně. „Ministr Chládek se pravidelně účastnil jednání České konference rektorů, naslouchal problémům českého vysokého školství a řešil je," doplnil Zima v prohlášení pro ČTK.

Škrty v rozpočtu

Fischer kladně hodnotil také to, že se ministerstvu pod Chládkovým vedením podařilo loni zabránit meziročnímu poklesu výdajů na vysoké školy. Škrty v rozpočtu hrozí tuzemským univerzitám i pro rok 2016, ale Chládek i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) to označili za nepřípustné. Na druhou stranu se ale ani Chládkovi podle Fischera nepodařilo nastartovat diskuzi o střednědobém a dlouhodobém výhledu vysokého školství. Úroveň jeho financování totiž stále zaostává za úrovní vyspělých evropských zemí.

Jednání o rozpočtu na příští rok čeká Chládkova nástupce. Dobšík považuje za nezbytné, aby se podařilo vyjednat navýšení, o které Chládek poslední týden intenzivně veřejně usiloval. Vzhledem k tomu, že do ministerského křesla zřejmě usedne zástupce sociální demokracie, měla by být zachována kontinuita.

Dobšík jako předseda školských odborů začínal v roce 2003 za ministryně Petry Buzkové. Chládek je už desátým ministrem, kterého zažil. „Určitě to neprospívá stabilitě v resortu," poznamenal. Často musí navazovat kontakt s novými ministry. „Odbory jako sociálního partnery respektovali všichni bez ohledu na stranickou příslušnost. Ale ministři ze sociální demokracie měli jasnější zadání, že úředníci mají více komunikovat," do­dal.