Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odborář Pejša: Bráníme zájmy většiny lidí

Praha /ROZHOVOR/ – Když stávkují učitelé nebo úředníci, nikoho to moc nebolí. Pokud ale zůstanou doma železničáři, je zle. Jejich tlaku před čtrnácti lety ustoupil i tehdejší předseda vlády Václav Klaus. I čtvrteční protest režírovali hlavně odborářští bossové z dopravních svazů. S výsledkem byli spokojeni.

18.6.2011 35
SDÍLEJ:

Předseda Odborového svazu železničářů Jaroslav Pejša.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek označil odbory za vítěze čtvrteční stávky. Vláda ji naopak vnímala jako zbytečnou. Jak ji hodnotíte vy?

Jako úspěch. Ukázalo se, že odborové sdružení železničářů spolu s federací strojvůdců je schopné zastavit železniční dopravu v celé republice. Ztichnutí železnic ale nebylo samoúčelné, ukázali jsme, že jsme schopni hájit zájmy svých členů a nedovolíme, aby na železničářích někdo štípal dříví.

Co konkrétně jsou ty vaše zájmy?

Ve velké většině jsou shodné se zájmy všech občanů. Konkrétně na železnici je to otázka důchodové reformy, možnosti odcházet do penze daleko dříve než v 67 letech, což je z provozního hlediska nesmysl. Pak jsou to pochopitelně režijní jízdenky a další benefity, které mají být zlikvidovány. V neposlední řadě financování veřejné dopravy, protože pan ministr Kalousek chtěl sebrat dotace na regionální železniční dopravu. Pro letošek je nakonec ponechal, ale pro roky 2012 – 19 situace není vůbec vyřešena.

Premiér Nečas i ministr Kalousek ale namítají, že protestujete proti něčemu, co se ještě stále projednává. Daňové zákony jsou teprve v připomínkovém řízení.

Jenže tak to nefunguje. My už tři roky čekáme na splnění dohody s tehdejším ministrem práce a sociálních věcí Petrem Nečasem. Tehdy se začala prodlužovat hranice pro odchod do důchodu nad 65 let a zároveň byly drasticky kráceny částky pro předčasný důchod. On nám tehdy slíbil možnost připojištění a tzv. předpenze.

Nečas vám ale před stávkou řekl, že v tomto směru ustoupí.

A to mu máme věřit? Vždyť to slíbil už v červnu 2008, tři roky se nestalo nic a když teď vláda předložila penzijní reformu, nebyla v prvotním návrhu o těchto věcech ani zmínka. Kde je záruka, že to zase nebyl jen taktický manévr pro odvrácení stávky?

A v čem je záruka, že po ní se to v reformě objeví?

V tom, že se stávka uskutečnila. Ministři vidí, že nebudou-li s námi ochotni konstruktivně jednat, budeme se prostě bránit a stávkovat. Oni do poslední chvíle nevěřili, že k tomu přistoupíme.

Šlo tedy o varování, že když vláda neustoupí, bude se stávkovat dál?

Když bude přijatelná dohoda, stávek nebude zapotřebí. Ale vzpomeňte si na slova premiéra Nečase, který ještě nedávno říkal, ať klidně protesty jsou a velké, aby to stálo za to. Teď vidí, že železničáři jsou schopni zastavit práci. Jestli se s námi nebudou bavit, přidají se i další.

Vy si myslíte, že společenská atmosféra nazrála třeba na generální stávku?

Pokud nebude odpovídající reakce vlády, může být třeba dvouhodinová generální stávka. Za dvě hodiny žádná fabrika nezkrachuje. Vzpomeňte si na listopad 1989. Nevyplnila se slova předsedy vlády Adamce, že hodinové zastavení práce zničí národní hospodářství. Zničilo ale politickou kariéru pana Adamce.

Miroslav Kalousek ovšem říká, že odbory tu nejsou od toho, aby přepisovaly výsledky voleb. Čtvrteční stávka podle něj neměla s obhajobou hospodářských práv nic společného, zato byla politickou akcí propojenou s ČSSD.

To není argument, ale lež. My jsme svéprávný odborový svaz, který nemá s ČSSD nic společného. Hájili jsme zájmy našich členů, zaměstnanců železnic a potažmo všech občanů. Volby jsou jednou za čtyři roky. Jenže reformy, které vlády připravuje jsou na několik desetiletí. Proto musejí být dělány v souladu s nejširší veřejností. A to nevidíme. Vláda byla sestavena před rokem, měla podporu 118 poslanců, dnes jich má 115 nebo kolik a nikdo neví, kdo ji vlastně podporuje.

Šéf klubu TOP 09 Petr Gazdík vám poděkoval za to, že jste stávkou koalici nebývale stmelili…

To jsem zvědav, která aféra odstartuje další rozkladnou fázi. Vždyť je to vláda, která se nazývá protikorupční a má přitom největší počet korupčních skandálů.

Jste přesvědčen, že vyčíslená škoda 130 milionů jen na železnici za demonstraci jednoty odborů stojí?

Vláda připravuje kroky, které budou nepoměrně dražší a přinesou této zemi daleko větší škodu než je jeden den stávky.

Brňan Milan Knecht, který sám sebe nazývá obyčejným člověkem, napsal otevřený dopis, v němž odboráře vyzývá, aby za něj nemluvili, protože je – na rozdíl od politiků – nevolil. Jak byste mu odpověděl?

Že patrně patří mezi posledních deset procent lidí, kteří podle sociologických průzkumů tuto vládu ještě podporují.

OTEVŘENÝ DOPIS MILANA KNECHTA Z BRNA

Pánové z vedení odborů!

Rádi se odvoláváte na tzv. obyčejné občany. Mám o tomto pojmu poněkud pochybnosti, ale z úhlu tohoto Vašeho pohledu jsem typickým obyčejným občanem a pokusím se Vám proto obyčejným, prostým a snad i srozumitelným způsobem sdělit svůj názor.

Nepochybuji, že vyznáváte základní zásady demokracie. Pro mě je demokracie, myšleno ta politická, stav, kdy vyjádřím svoji vůli ve volbách, na základě této vůle vzejde vláda a parlament a ti realizují svoji politiku. Pokud špatně, po vypršení volebního období si zřejmě občané vyberou vládu jinou a ta bude spravovat věci veřejné jinak. Volby jsou principem demokratického řízení státu. Všichni mají možnost se jich zúčastnit a vláda a parlament tak zastupují minimálně nadpoloviční většinu občanů této země. A ty, kteří vládní strany nevolili, zastupuje opozice, která má bohatou škálu kontrolních i nátlakových mechanismů. Počítám-li správně, máme zde již stoprocentní zastoupení občanů, vzešlé z demokratických voleb.

Odkud jste vzešli Vy? A jaké procento občanů zastupujete?

Raději nepátrám po tom, kolik je u nás odborových svazů, kolik stojí jejich provoz a z čeho je financován. Co bych ale velmi rád věděl, kolik členů mají odborové svazy, které stávkou zablokovaly, co zablokovat dokázaly. Jaký je poměr mezi mandátem, který získala vláda a mandátem Vašim? Jaká je Vaše odbornost, která Vás opravňuje hodnotit vysoce odborná makroekonomická rozhodnutí?

Prostý selský rozum ovšem stačí na to, abychom viděli, že stát je zadlužen hrubým způsobem. Přestaňme teď na chvíli pátrat po tom, kdo to způsobil. Vláda dělá reformy, aby zadlužování zastavila, o tom není pochyb. Dělá je špatně? Nevím, nejsem natolik arogantní, abych to dokázal odborně a do hloubky posoudit. Vím ale jedno. Reformy zdravotnictví, sociálního systému a další se prostě udělat musí! Čím více se budou odkládat, tím horší dopad. Dělá je vláda špatně? Osobně si to nemyslím, ale jistě to rozhodně nevím. Ale pokud nedostane tato nebo jakákoliv jiná vláda šanci, nedozvíme se to. Chci vládu, která už konečně něco dotáhne do konce. Co chcete Vy? Nepamatuji si vládu, s níž byste byli spokojeni a kterou byste nechtěli odvolávat.

Poslouchali jste někdy zpětně své projevy, svá vyjádření? Arogantní výhrůžky, výsměch, primitivní hesla. Vaše požadavky, slyšené nezaujatým posluchačem, jsou naprosto nekonkrétní. Jsme proti reformám, zaznívalo nejčastěji. Jediný konkrétní požadavek, který jsme slyšel, bych volně interpretoval: „Přinutíme vládu, aby jednala podle nás“. A jsme zpátky na začátku. Jakým právem?

Nepřeji si být vtahován do Vašich her, do Vaší manipulace s davem, do Vašich populistických kampaní. A už vůbec nechci být omezován Vašimi nátlakovými akcemi, a přiznejte si to konečně, zaměřenými proti občanům. Ano, jen si to přiznejte. Proti občanům, v jejichž jménu tak rádi kážete. Vaším cílem je „naštvat“ co nejvíce lidí a tím je získat pro svoje cíle. Několik málo (v porovnáním se všemi) odborářů zasáhne lidi na citlivém místě. Například způsobí kolaps dopravy. Onen prostý občan, na nějž se odvoláváte, je logicky značně rozladěn, a jak už to bývá, jeho zloba se obrátí proti „těm nahoře“. Že ho omezuje někdo zcela jiný, to už je v tu chvíli nepodstatné. Cíle bylo dosaženo! Vy nejdete s občany, Vy jdete cíleně proti nim!
Demokracie je mimo jiné i svoboda. Tuto svobodu mi Vaše akce výrazně omezují. Proto bych Vás rád požádal. Přestaňte zneužívat moci, kterou jste nezískali demokratickou cestou. Přestaňte zneužívat občany tohoto státu. Chcete-li jednat, jednejte konstruktivně, bez manipulace s davem, bez záštity v podobě omezování ostatních. Nepřeji si, abyste mluvili mým jménem, nevolil jsem Vás. Nepřeji si, abyste mne omezovali, nemáte na to právo!

Mgr. Milan Knecht
Brno

Autor: Kateřina Perknerová

18.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 35
SDÍLEJ:
Výstavba v Praze. Ilustrační foto.
8

V Praze chybí byty. Stavby brzdí byrokracie

Jeroným Tejc
1 10

Tejc bude politickým náměstkem ministra Pelikána

Průzkum: V prvním kole volby prezidenta by vedl Zeman

V prvním kole přímé volby prezidenta by nyní vedla současná hlava státu Miloš Zeman. Ani on by však nedosáhl na nadpoloviční většinu hlasů nutnou pro okamžité vítězství. Ve druhém kole by pak Zeman sváděl vyrovnaný souboj s bývalým předsedou Akademie věd ČR Jiřím Drahošem.

AKTUALIZOVÁNO

Havlovi příznivci donesli na Hrad po letech symbol srdce

Dvě stovky lidí vyrazily dnes v podvečer v Praze na vzpomínkový pochod s názvem Srdce na Hrad. Akce se uskutečnila v předvečer výročí úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla a měla připomenout jeho odkaz. Účastníci na Hrad donesli velký symbol srdce, který byl s Havlem spojen a který zdobil Hrad v posledních dnech Havlova prezidentování.

V Benátkách se utkaly desítky Santa Clausů ve veslařském závodě

Desítky veslařů převlečených za Santu Clause se o třetí adventní neděli sjelo do Benátek ke každoročnímu závodu na Velkém kanálu, který je hlavní dopravní tepnou města. Happening uspořádala už poosmé italská univerzita Ca 'Foscari.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT