Drábek požadavek odmítl.

Zavadil tvrdí, že současný zákon o kolektivním vyjednávání vyhovuje, a není ho proto třeba měnit. Za dobrou mají dosavadní legislativní úpravu vyhlašování stávek i zaměstnavatelé. Nově by podle Zavadila mohly stávkovat pouze odbory, a nikdo jiný. „Stávka v roce 1989 by tak byla nelegitimní," uvedl s tím, že ji nesvolávaly odbory. Drábek mu na tiskové konferenci oponoval tím, že by byla nejen legitimní, ale i legální.

O předloze chce ministr se sociálními partnery dále vyjednávat. Druhé připomínkové řízení končí 31. července a podle Drábka není věc akutní, je proto připraven diskutovat.

Vyhovět nemohu, porušil bych kompetence, tvrdí Drábek

„Nemohu vyhovět požadavku zastavit tyto práce, protože tato zákonná úprava chybí. Já bych tím porušil své ústavní kompetence," uvedl Drábek.

„Zákon o stávce je dobře zpracován a je jenom na vládě, zda vymyslí nějaký zákon o obecné stávce," vyjádřil se ke sporu prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Zákon o kolektivním vyjednávání, který vyhovuje odborům i zaměstnavatelům, stanovuje podmínky zastavení práce kvůli sporům při uzavírání kolektivních smluv. Podle vlády ale chybí obecná úprava. Na ní začal Drábek pracovat po loňské červnové stávce v dopravě, kterou odbory uspořádaly proti vládním reformám. Vyhlásily ji před víkendem na pondělí. Soud je zastavil, protože akci neoznámily tři dny předem. Předáci uváděli, že se protest týká hospodářských a sociálních zájmů, takže se na něj zákon o kolektivním vyjednávání nevztahuje. Stávku ale stejně raději odložili ze 13. na 16. června.

Vláda pak prohlásila, že právě takové akce upraví zákonem, aby se při nich zajistil minimální provoz a snížil se jejich ekonomický dopad. Podle odborářů ale původní návrh případné stávky proti reformám či vládě vůbec neupravoval, vznikl na „politickou objednávku vlády" po loňské stávce a měl pořádání podobných akcí bránit. Předáci žádali stopnutí příprav normy. Stala se také jedním z důvodů, proč přestali chodit na zasedání tripartity.

Nyní premiér Petr Nečas (ODS) chce, aby se všichni sociální partneři sešli na jednání o rozpočtu v druhé polovině září. Zavadil nechtěl tento požadavek komentovat. Bude podle něj záležet na podobě návrhu rozpočtu. O prorůstových opatřeních a například i změnách v čerpání evropských peněz dnes se zástupci vlády jednali zaměstnavatelé.