ČMKOS je největší odborová centrála v zemi, zastřešuje 29 svazů s asi 370.000 členů. Poprvé uspořádala setkání, které mělo odboráře "motivovat" před kolektivním vyjednáváním, minulý rok v září. Akce se zúčastnilo na 1200 lidí.

"Bude akce Konec levné práce II. Budeme rádi, když bude barevná. Je to jeden ze způsobů jak dát najevo své požadavky. Kreativitě jsou dveře otevřeny," uvedl Středula. Odborářské setkání začne v 10:00 ve sportovní hale Sparty.

Podle odborů výdělky v Česku rostou pomalu. Pokud by se zvedaly dosavadním tempem, čeští pracovníci by rakouské či německé kolegy dohnali v příštím století, uvedl už dřív Středula.

Rozdílné mzdy v krajích

Podotkl, že velké rozdíly jsou i ve mzdách v jednotlivých krajích. "V Praze je medián mzdy kolem 27.700 korun a v Karlovarském kraji o 7000 nižší," upozornil. Platy pracovníků veřejného sektoru v regionech se podle něj tak výrazně neliší. "Stát sehrává sehrává významnou roli, když stanovuje cenu práce, která je shodná napříč ČR. Rozkládá to kupní sílu v zemi," uvedl Středula. Kritizoval odliv peněz z ČR na dividendách a poplatcích. Míní, že jedinou cestou, jak je možné tyto peníze v české ekonomice udržet, je růst mezd.

Odbory požadují růst platů ve veřejném sektoru o deset procent. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes na sněmu zopakoval, že by se měly o desetinu zvednou tarify ve školství a zdravotnictví. Pro ostatní profese jeho strana podporuje pět procent. "Chceme dát ve vládě jasný a srozumitelný signál, že v době růstu je čas přidat na mzdách a platech, aby hospodářský růst pocítili spravedlivě všichni," uvedl předseda vlády.

Podle zaměstnavatelů není ale možné výrazně přidávat, pokud Česko zaostává v produktivitě. Když je práce produktivnější jen o procento, nelze zvýšit mzdu o deset procent, uvedl už dřív Svaz průmyslu a dopravy.

K zorganizování akce se čeští odboráři inspirovali u kolegů v Německu či Rakousku. Loni nechyběly transparenty i velkoplošné obrazovky a promítání motivačních spotů.