V davu jsou policisté, hasiči, zástupci školských odborů a zdravotníků či úředníci. Mluvčí pražské policie Ivana Ježková řekla na místě zpravodaji ČTK, že na akci dorazilo 25.000 až 30.000 lidí. Policie zatím nezaznamenala žádné incidenty, musela řešit pouze dopravní problémy.

Lidé zaplnili celé náměstí, doprava před filozofickou fakultou stojí. Program demonstrace bude mít zpoždění, protože na místo jejího konání stále proudí další a další účastníci. „Akce je velice úspěšná. Potvrzuje se, že náš odhad 20.000 účastníků byl velice podceněn,“ řekla ČTK předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová. Další z organizátorů demonstrace, šéf policejních odborů Milan Štěpánek, se shodl s údajem policie a odhadl, že účastníků je na náměstí asi 30.000. I oficiální údaje o počtu demonstrantů však mohou být zkreslené, řada hlídkujících policistů s akcí sympatizuje, což dávají najevo žlutými stužkami připnutými na uniformách.

Sraz byl na Letné

Hlavní část demonstrantů se sešla už dopoledne na Letné, odkud se vydala k ministerstvu vnitra. Desítky policistů a hasičů tam pronikly přímo do budovy, několik z nich se silou dostalo až za bezpečnostní rám. Podle Ježkové ale tento incident není záležitostí pražské policie, ale ochranné služby.

Hlučící dav se poté vydal k úřadu vlády, kde na něj čekalo několik set protestujících úředníků a zdravotníků. Část demonstrujících se vypravila také před budovu ministerstva školství. Všichni společně pak zamířili na Palachovo náměstí, kde má hlavní část demonstrace trvat zhruba hodinu.

Řada účastníků přišla s transparenty, na kterých stojí například „Méně peněz, více zločinů“, „Snižte platy sobě“, „Šetřit ano, škrtat ne“, „My vás chráníme, vy nás likvidujete, vaši hasiči“ nebo „I justice žádá spravedlnost“. Autoři některých nápisů si vzali na mušku konkrétní politiky – například sloganem „Vyždímat – až na kousek, chce nám prachy Kalousek“ či vzkazem ministru vnitra Radku Johnovi (VV) „Teď, když vnitro řídí Radek, budeme mít holý zadek“.

Důvodem je snížení prostředků ve státní správě

Důvodem akce je záměr vlády snížit objem prostředků ve státní správě o deset procent. Podstatná část úspor by podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí měla jít z tarifní složky mzdy. Platové tarify by se přitom podle návrhu měly snížit o deset až 43 procent. Podle odborů to znamená, že by třeba u zdravotních sester mohl nastat pokles této části mzdy i o téměř 10.000 korun.

Demonstraci neodvrátilo ani několikeré jednání odborářů se zástupci vlády nebo jednotlivých ministerstev. Již na středu ráno je naplánováno další jednání s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem. Ještě ten den večer by měla způsob úpravy tarifních tabulek projednávat spolu s rozpočtem vláda. Odboráři přitom minulý čtvrtek na tiskové konferenci varovali, že pokud nedosáhnou aspoň částečných úspěchů, uspořádají i další akce. Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče již dokonce předběžně vyhlásil na den voleb 15. října stávku.

Demonstrace podle Klause nic nevyřeší, škrty jsou nutné

Prezident Václav Klaus považuje škrty chystané vládou mimo jiné v platech státních zaměstnanců za nezbytné. Je to podle něho důsledek dlouhodobě nezodpovědné politiky, stát vydával víc peněz, než na co měl. Prezident na to prý dlouho upozorňoval. Demonstrace nic nevyřeší, řekl Klaus novinářům při křtu své knihy Zápisky z cest. Dodal, že podobné škrty se dělají všude ve světě.

Demonstrace proti mzdovým škrtům, kterou dnes v Praze pořádají odbory, bude podle Klause „taková česká specifická“. „Já jsem se v pondělí dozvěděl půvabnou věc, že v jednom podniku, v jedné instituci, se rozhodli přijít na tu demonstraci, ale po Česku. Jak je všechno zkarikováno, aby nikoho nenaštvali, tak si všichni vzali náhradní volno. To je klasická ukázka české demonstrace,“ u­vedl.

Klaus už dříve vyzýval vládu k úsporám a podporoval snahy o snížení rozpočtového deficitu jak u úřednického kabinetu Jana Fischera, tak i koaliční vlády Petra Nečase (ODS).

"Prostě stát vydával více peněz, než kolik měl, a to je evidentní. Lidé jako já na to upozorňovali málem celé desetiletí. Už někdy to muselo skončit, teď to končí, a proto se musí škrtat. Škrtá se po celém světě, škrtá se daleko brutálněji v řadě evropských zemí, řekl Klaus.

Drábek: Odborářské výklady škrtů jsou zmanipulované

Demonstrace odborů je podle ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09) důsledkem toho, že odborové organizace nebyly ochotny věcně diskutovat o jakékoliv změně. V prohlášení zaslaném ČTK ministr uvedl, že odboráři přicházejí se zmanipulovanými výklady škrtů.

Drábek upozornil, že desetiprocentní snížení objemu platů ve státní správě je základním bodem vládního programu. Jednotlivé odborové organizace byly podle něj opakovaně vyzývány k předložení vlastních návrhů řešení tohoto požadavku. „Namísto konstruktivního řešení ale přicházejí se zmanipulovanými výklady škrtů, které jdou nad rámec návrhu předloženého ministerstvem práce a sociálních věcí i zadání ušetřit desetinu výdajů,“ napsal Drábek.