Manifestace síly? V každém případě odboráři v sobotu ukázali své svaly. Uspořádali jednu z největších demonstrací v posledních letech. Téma bylo jediné – zákeřné reformy vlády.

Teplota už dopoledne výrazně přesahovala 20 stupňů, takže v parku před sídlem Českomoravské konfederace odborových svazů každý hledal kousek stínu. Demonstrovat nepřišli ale jen odboráři, letáky se svými výzvami příchozím rozdávaly slečny a mladíci z Nové antikapitalistické levice, mezinárodní levicové organizace RIO nebo Československé anarchistické federace.

Nejvíc slyšet i vidět ale byli odboráři. Snad každý z nich měl v ruce píšťalku. Mnohdy byli slyšet natolik, že nebylo sousedovi rozumět ani slovo.

Horká hlava

Už v půl dvanácté se začali řadit do průvodu v Seifertově ulici. „Je tu 32 našich svazů, potom samostatné odbory a další účastníci z občanských iniciativ. Je to poprvé, co do toho občanské iniciativy vstupují,“ uvedl spokojený šéf odborářů Jaroslav Zavadil, který se postavil do čela průvodu. Kdo také jiný.

Průvod, hesla, vlajky, hluk. Atmosféra byla elektrizující. Je za pět minut dvanáct a mnohatisícový dav se dává za ohlušujícího troubení do pohybu. Monotónní rytmus pochodu udávají bubeníci v čele seřazeného davu. Jednoho z účastníků atmosféra vyburcovala natolik, že se opakovaně snažil vyvolat rvačku. Jeho horkou hlavu zchladili až policisté. „Naměřili jsme mu více než 2,8 promile alkoholu v krvi,“ uvedla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Byl to ale jediný incident, u kterého museli policisté zasahovat. Akce byla jinak i přes jednoznačný odpor k vládním reformám ukázkově klidná.

„Nelíbí se mi to. Vládní politika dolehne hlavně na nízkopříjmové skupiny,“ svěřil se čtyřiapadesátiletý Ivo Plšek, který do Prahy dorazil se svými dvěma kamarády z moravského Přerova. Vstávat museli za svítání.

Jsou to lumpové

Průvod během svého pochodu sílil. Před Wilsonovým nádražím se k němu připojili železniční odboráři z Děčína. „Dvacet let se tu kradlo, a dnes se nám ještě smějí,“ uvedl muž, který se zdráhal prozradit své jméno kvůli údajným provokatérům. Nakonec se představil jako pan Novák. „Tihle farizejové, kteří si hrají na něco, co nejsou, na kvazivládce, jsou normální lumpové. Nejsou jen u nás, ale v celé Evropě a všude,“ dodal.

Mohutný průvod asi po půlhodině dorazil na Václavské náměstí. Vzbuzoval neskrývaný zájem turistů, kteří okamžitě vytahovali fotoaparáty. Především však byl s jásotem vítán dalšími odboráři, kteří se u sochy svatého Václava shromáždili s předstihem. Sešli se tu staří známí.

„Atmosféra je perfektní. Jsem spokojen,“ dodal odborářský šéf Zavadil, jehož téměř každou větu při projevu obecenstvo přijímalo s bouřlivým potleskem.

Demonstrace v Praze

Na demonstraci v sobotu dorazilo podle policie přes 40 tisíc lidí, odboráři ale konečný počet odhadují na 48 tisíc.

Největší demonstrace vůbec se konala v listopadu 1997 na pražském Staroměstském náměstí, kam dorazilo až 120 tisíc lidí.

Demonstraci doprovázela asi stovka policistů.

Akci narušil pouze jediný incident, kdy se opilý muž snažil vyvolat rvačku. Nadýchal 2,8 promile.

Náklady na demonstraci odbory vyčíslily na 4,5 milionu Kč.

Zdroj: Policie ČR, ČTK

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil tvrdí:

Lidé nám vzkazují, abychom pořádali ještě tvrdší akce

Praha – Postavil se do čela sobotní protivládní demonstrace. Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil. Pochodoval, burcoval a zároveň odpovídal na otázky.

Myslíte si, že demonstrace něco může změnit?

Použiji slova mého oblíbeného redaktora Jirky Hanáka: Hněv lidu se ukládá. Každá taková akce k něčemu je. Výsledky se mohou projevit za nějakou dobu, nemusí to být hned. Ale vláda by si měla uvědomit, že lid je skutečně naštvaný a reformy, které připravuje, nejdou pro lidi, ale proti lidem. V mnoha věcech jdou proti lidem. Jdou s byznysem, a to přeci není dobré. Uvidíme, jaké budou další jednání.

Co tedy tímto protestem sledujete?

Požadujeme, aby reformy byly přepracovány. V pátek jsme to řekli na tripartitě. Jak sociální, tak zdravotnická, u důchodové se k nám, kupodivu a zaplaťpánbůh za to, přidali i zaměstnavatelé. Tak jsem zvědavý, jak se vláda nyní bude stavět k důchodové reformě. My jsme odmítali vyvedení peněz ze současného důchodového systému, odmítali jsme, že by se prostřednictvím DPH platil tunel do kapitálových fondů. Proč? Na to jsou možné jiné zdroje. My jsme nechtěli žádný průběžný systém. V kapitalistických zemích na západ od nás na to nikdo nesahá. Dělají všechno pro to, aby se lidé mohli připojišťovat. To my chceme taky, ale ne tohle.

Počítáte s nějakými dalšími akcemi?

Z našich informací vychází, že zhruba sedmdesát procent lidí je proti těmto reformám. Také nám vzkazují, abychom byli tvrdší, abychom pořádali tvrdší akce, protože demonstrace jsou malé. Takže uvidíme, jak to všechno bude.

Páteční jednání mezi vládou, odboráři a zaměstnavateli bylo klidné. Co k tomu podle vás přispělo?

Pátečnímu jednání pomohlo to, že jsme minule odešli. Věděli jsme, proč jsme odcházeli. Když s námi jednali jako s divadélkem, tak jsme řekli, že to takhle nechceme. Chceme, abyste přistupovali na naše návrhy, abyste s nimi počítali, abyste nám vysvětlovali, proč je nechcete přijmout. Ne jenom abyste nám říkali: Máme své programové prohlášení, a přes něj nejede vlak. Programové prohlášení není žádné dogma. Věci se vyvíjejí a myslím, že i tato vláda se vyvíjí, a nebudu tady rozebírat jak, všichni to sledujeme. Oni by měli udělat krok k tomu, aby změnili v některých věcech svoje programové prohlášení. Navíc oni sami jdou v některých věcech proti programovému prohlášení. Takže je to takové dvousmyslné.

A má demonstrace smysl, když vláda vyjádřila ochotu jednat?

S premiérem Nečasem jsme seděli mnohokrát, seděli jsme u stejného stolu, dýchali jsme stejný vzduch a výsledek byl nula. Takže si myslím, že to má smysl.

Oddálila se po pátečním jednání možnost zamýšlené stávky?

To ne. S tím to nemá nic společného.

Reformy jsou prý zákeřné. Co je na nich zákeřného?

Ve zdravotnictví je zákeřnost v tom, že veškerý propad mají zaplatit lidé svojí spoluúčastí. Propad přitom nezavinili lidé, ale reforma veřejných financí. Tam je základ toho, že zdravotnictví nemá peníze. Jasně jsme definovali prostředky, o které přijdou reformou financí. Je to kolem 20 miliard a teď to mají lidé platit prostřednictvím spoluúčasti. To přece není fér. Takže je potřeba, aby se Augiášův chlív vyčistil, ať si tam udělají pořádek na příjmové straně. Ministr zdravotnictví ví, kudy peníze utíkají, ale nejdříve je potřeba udělat krok A, pak se teprve bavme o kroku B, tedy jak to budeme platit.

Čtěte také:
Odboráři budou demonstrovat proti vládním reformám
Odbory České pošty daly účastníkům 300 korun