Jedna třetina nemocných, kolabující průmysl a služby, klesající výkon státní ekonomiky. Tak to může vypadat už letos na podzim, kdy by se prasečí chřipka měla šířit novou silou. Krizový pandemický scénář počítá, že chřipkovým virem v Česku onemocní na tři miliony lidí.

Necháte se letos vy nebo vaši blízcí očkovat proti chřipce? Diskutujte pod článkem!

Česká vláda však po problémech při vyjednávání s farmaceutickými firmami nakoupila vakcíny, které stačí jen pro půl milionu Čechů. Dostane se tak na zdravotníky, hasiče a další lidi potřebné pro zachování alespoň krizového fungování státu. Ostatní mají smůlu. Na volném trhu protipandemická vakcína nebude.

Odborníci proto už delší dobu vyzývají, aby se lidé nechali očkovat proti sezonní chřipce. Právě teď s příchodem babího léta začíná ta nejvhodnější doba.

Lehkomyslní Češi

„Obavy z pandemie jsou jistě na místě. Je ale nutné zmínit, že dopady běžné sezonní chřipky jsou ještě mnohem horší. Vždyť jí každoročně onemocní statisíce lidí a na dva a půl tisíce pacientů následkům nemoci podlehne,“ upozornil epidemiolog Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu.

Chřipka vždy útočí v epidemiích v chladných měsících, v Evropě tedy většinou na přelomu roku. Nemoc pravidelně řádí čtyři až šest týdnů. Její letošní nástup by se tak mohl krýt právě s očekávaným řáděním viru Pandemic (H1N1) 2009.

Podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Prymuly Češi riziko sezonní chřipky stále podceňují. „Jen ve Spojených státech zemře ročně na chřipku takřka 40 tisíc lidí, což je ohromné číslo. Ale ani u nás není nijak zvlášť malé. Nikoho to však příliš netrápí, protože pořád převládá názor, že chřipka tu byla a bude. Že jde o něco běžného,“ postěžoval si Prymula.

Cílem jeho vakcinologické společnosti je zvýšit povědomí o chřipce a hlavně její nebezpečnosti. Lékaři také chtějí, aby se zvýšila proočkovanost proti této nemoci, protože vakcíny považují za nejefektivnější obranu.

V Česku se však očkováním chrání pouze sedm až osm procent lidí, zatímco evropský průměr se pohybuje kolem 25 procent. Zaostáváme i za takovými zeměmi, jako je Brazílie nebo Singapur.

V letošním roce odborníci očekávají, že očkovaných Čechů právě kvůli obavám z pandemické chřipky přibude. Praktičtí lékaři zároveň hlásí, že první dávky chřipkové vakcíny právě dorazily.

„Mí pacienti jsou poučení, takže sami volají, jestli už jsou vakcíny a mohou se přijít naočkovat. Očkováním se chrání už takřka 70 procent mých pacientů,“ uvedl pražský praktický lékař Cyril Mucha.

Nebezpečná chřipka

Vakcína je bezpečná

Pokud se chce nechat člověk očkovat, tak musí být zcela zdravý. Vakcínu lékař aplikuje do ramena a doporučuje se, aby dalších 20 až 30 minut setrval v dosahu. „Je to kvůli možné reakci, aby mohl lékař poskytnout první pomoc. Jedině on totiž v takovém případě ví, co ji způsobilo. Většinou jsou však reakce minimální, maximálně zarudnutí místa vpichu, malá bolest v ráně nebo mírně zvýšená teplota další dva dny,“ řekl Mucha.

Mucha odmítá pověry, že by člověk po aplikaci vakcíny onemocněl těžší formou chřipky než obvykle. „Tvorba protilátek v těle trvá kolem deseti dnů. Během této doby se člověk může úplně normálně nakazit. Vakcína žádnou nemoc nevyvolává,“ tvrdí lékař.

V Česku počet nakažených prasečí chřipkou stoupl tento týden na 277. Nemocní většinou přijeli ze zemí s vyšším výskytem této nemoci, v zemi se však už objevily i případy přenosu na člověka, který za hranicemi nebyl. Příznaky pandemické chřipky se příliš neliší od té sezonní, zatím má ale mírnější průběh a také útočí především na mladé lidi.

David Rath, bývalý ministr zdravotnictví: Ministerstvo nevysvětluje, v lidech se vyvolává panika

Praha - Bývalý ministr zdravotnictví za sociální demokraty a hejtman Středočeského kraje David Rath je přesvědčen, že prasečí chřipka se v podstatě neliší od běžné sezonní chřipky. I vakcín bude podle Ratha pro každého nakonec dost, žádné mimořádné nebezpečí tedy prý nehrozí.

Denně dostáváme zprávy o výskytu nových případů prasečí chřipky. Zároveň dosud není jisté, zda bude dostatek vakcín. Postupuje podle vás ministerstvo zdravotnictví správně?

Riziko prasečí chřipky je srovnatelné s běžnou sezonní chřipkou. Podle mého soudu by se proto mělo uplatnit i stejné schéma očkování. V první řadě by tedy měly být očkovány ohrožené osoby, jako jsou například staří lidé, pacienti s těžkou cukrovkou a srdečními vadami.

Jenže tak tomu zatím být nemá. Jako první mají být očkováni úředníci, politici, pochopitelně i zdravotníci.

To je nesmysl. Ani u běžné chřipky se jako první neočkují politici. Ti si vakcínu mohou koupit, mají peněz dost. Nejde ale jen o peníze, tentokrát běží o počet vakcín a jejich možný nedostatek. Vakcín je vždycky nakonec dost. Farmaceutické firmy na začátku poněkud plaší, ale ještě jsem se nesetkal s tím, že by například vakcíny na chřipku byl nedostatek. Tady se obchoduje se strachem a v lidech se vyvolává panika. Trochu mě mrzí, že ministerstvo zdravotnictví nevysvětluje podstatu prasečí chřipky, u níž nehrozí žádné mimořádné nebezpečí, tudíž není důvod k nějaké velké akci. Mělo by se k tomu přistoupit jako k eventuální pandemii běžné chřipky.

Jak budete v případě rozšíření prasečí chřipky postupovat jako hejtman Středočeského kraje?

Byť jsem k přijatému schématu skeptický, budeme respektovat nařízení hygienické služby. (kp)

Roman Prymula, předseda České vakcinologické společnosti: Očkování sníží počet úmrtí

Praha - Šéf českých vakcinologů Roman Prymula nabádá, aby se lidé nechali včas očkovat proti chřipce. Může je to chránit i proti pandemickému viru, jehož druhou vlnu odborníci očekávají na podzim.

Česká vláda před nedávnem rozhodla, že nakoupí milion vakcín proti takzvané prasečí chřipce. Vy jste členem komise, která rozhoduje, komu se dostane. Už máte jasno?
Definovali jsme základní rizikové skupiny. Dominantní budou hlavně zdravotníci a hasiči. Policistů tam bude minimum, vojáci takřka vůbec. Část vakcín dostanou i zástupci energetiky, aby systém nezkolaboval. Teď počítáme přesné procento, kolik lidí to zahrnuje.

Zůstanou nějaké vakcíny i pro běžnou populaci?
Nezůstanou. Bohužel jednotlivec nebude mít šanci pandemickou vakcínu sehnat, protože trh je zcela omezen na státní zakázky.

Co má tedy dělat? Vy doporučujete, aby se nechal naočkovat aspoň proti sezonní chřipce. Ale i těchto vakcín bude jen pár set tisíc. Neobáváte se, že se na všechny nedostane?
Doufám, že obrovský nárůst prodeje vakcín nenastane. Známe dobře naši populaci, zájem bude omezený. Může ovšem dojít k dočasnému výpadku. V tu chvíli nám nezbude než čekat, dokud nebude vakcína vyrobena. Odnikud se totiž nedá dovézt.

V Česku je oproti ostatním zemím Evropské unie lidí očkovaných proti sezonní chřipce velmi málo, jen kolem sedmi procent. Stačí to?
Proočkovanost v České republice je žalostná, to se meziročně příliš neliší. Dokonce se stává, že vakcíny nejsou vyčerpány. To vede k tomu, že jich v následující sezoně nedostaneme víc. Přitom letos by to bylo potřeba.

V čem spočívá riziko nízké proočkovanosti?
Ročně u nás evidujeme kolem dvou až dvou a půl tisíce úmrtí na chřipku. Řadě z nich by se dalo předejít právě tím, že bychom očkovali. Nejsem však příznivcem plošného očkování proti chřipce, mělo by se týkat pouze ohrožených skupin.

Ty jsou jaké?
Lidé s chronickými problémy kardiovaskulárního nebo plicního systému, diabetici a osoby starší 65 let.