Klíšťata vyhledávají nejen teplé, ale také vlhké prostředí. Proto je mnoho případů nemoci hlášeno právě v červenci. V srpnu bývá často sucho a aktivita klíšťat klesá. Naopak pokud na přelomu srpna a září zaprší, budeme je potkávat i na podzim.

Navíc letos příznivě odstartovala i houbařská sezóna. Proto hrozí, že v létě k vysokému počtu infekcí přispějí i houbaři. „Ve výskytu klíšťové encefalitidy, což je vlastně zánět centrálního nervového systému vyvolaný virem, lze vysledovat meziroční výkyvy. Letošní čísla, která zahrnují i chladnější měsíce, napovídají značné zhoršení situace," říká epidemiolog a člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu Rastislav Maďar. „Ve statistikách se přitom objevují jen závažnější případy klíšťové encefalitidy, které často zanechávají dlouhodobé následky a zhoršují kvalitu života," dodává.

Od začátku 90. let v důsledku klimatických změn začal počet případů stoupat. Největší počet nemocných byl zaznamenán v roce 2006, kdy bylo hlášeno celkem 1029 případů. Prozatím se výskyt encefalitidy ustálil a v letech 2014 a 2015 bylo hlášeno 410, respektive 355 případů.

KLÍŠŤATŮM SE LÍBÍ
U VODY

Celkový počet lidí, které klíšťata v daném roce nakazí, závisí na řadě faktorů. Důležitý je celkový počet klíšťat v přírodě a jejich promořenost nemocemi, záleží ale právě i na počasí.

Sucho a horko aktivitu klíšťat tlumí, zatímco mírné teploty a dostatek vlhkosti jim prospívají. Jde i o to, kolik lidí vyrazí do přírody, na zahrádky či k vodě, kde se s klíšťaty setkají. Rok 2006 byl rekordním, protože počasí přálo houbařům a do lesů se vydalo množství neočkovaných lidí.

Zatímco lymské borelióze, kterou klíšťata ročně nakazí na 4000 lidí, nelze nijak předejít, proti encefalitidě existuje očkování. Proočkovanost se u nás krajově velmi liší, obecně je ale nízká a pohybuje se jen kolem 30 procent. Zato v sousedním Rakousku dosahuje v oblastech, kde se infekce objevuje, až 90 procent.

Rodiče většinou nechávají naočkovat své děti. Poměr nemocných do 24 let tak tvoří pouze 20 procent všech pacientů.„Stále doporučujeme chránit se proti klíšťové encefalitidě dostupným očkováním. V teplých měsících se dá provést ve zrychleném režimu, aby očkovaný člověk získal ochranu co nejrychleji," připomíná epidemiolog Maďar.

Když se přisaje
K infekci lymskou boreliózou dochází až po 24 hodinách. U klíšťové encefalitidy stačí dvě hodiny. Pokud přisáté klíště včas odstraníme, riziko snížíme. Klíště zakápněte dezinfekcí, uchopte pinzetou co nejblíže k povrchu kůže a pomalu vytáhněte. Snažte se, abyste klíště nepřetrhli. Místo přisátí potřete dezinfekcí.