Podle předsedy školských odborů Františka Dobšíka zatím stávka není zcela jistá. "Čekáme teď na reakce z regionů, kde se rozhodují, jak se k navrženému růstu platů postaví," řekl ČTK. O možné stávce se tak rozhodne právě až v pondělí, dodal.

Ilustrační fotografie.
Povinná maturita z matematiky? Vláda je proti

Vláda slíbila, že do konce volebního období by měli učitelé mít 150 procent svého příjmu z roku 2017, měli by tak vydělávat 45.000 korun hrubého. Odboráři požadují, aby učitelé pobírali o 30 procent víc, než je celostátní průměr. Průměrná mzda dosáhla v prvním čtvrtletí 32.466 korun. Průměrný učitelský plat byl zhruba o 11 procent vyšší a činil 36.226 korun. Odbory poukazují na to, že výdělky rostou v celém Česku a učitelé se od průměru vzdalují pomalu.

Mluvčí odborů v pozvánce na pondělní briefing uvedla, že se školské odbory se zástupci asociací ředitelů škol vyjádří k vyhlášení stávky ve školách. "Osmiprocentní zvýšení platového základu učitelů, které nyní navrhl ministr školství Plaga, je nižší, než slíbil a v rozporu s jednáním, které proběhlo s premiérem Babišem," napsala Kašparová.

Jedenáct miliard korun

Babiš se s Plagou ve středu domluvil, že tarify učitelů vzrostou o osm procent a odměny o dvě procenta. Premiér řekl, že tím považuje vyjednávání se školskými odbory za uzavřené. Ministerstvo práce má připravit vládní nařízení.

Podle Plagy není stávka namístě. Platy pedagogů podle něj rostou v souladu s programovým prohlášením vlády. Zopakoval, že rozpočet na učitelské platy má vzrůst příští rok o deset procent a v roce 2021 nejméně o dalších devět procent. "Je to zdaleka nejvyšší růst platů ve veřejné sféře a také nejvyšší, jaké učitelé za posledních 15 až 20 let zaznamenali," řekl dnes ČTK prostřednictvím své mluvčí Anety Lednové.

Suma na platy učitelů by se v rozpočtu na příští rok měla zvednout o 11 miliard korun. Podle odborářů by požadované desetiprocentní zvýšení tarifů odpovídalo asi 78 procentům této částky a na odměny by z ní zbylo 22 procent. Plaga podle Dobšíka slíbil, že do tarifů půjdou tři čtvrtiny peněz na přidání, což by dle odborů mělo umožnit navýšení tarifů o víc než osm procent. Podle Plagy pracuje Dobšík při svých propočtech se špatnými čísly a zástupci ministerstva ho na to opakovaně upozorňovali.

KLEMPÍŘKA Zita Zouharová je podle učitelů šikovná a o nabídky práce po dokončení školy nebude mít nouzi.
Řemeslníci vymírají, zájem o obory klesá. Zita bude jedinou klempířkou v okolí

Odboráři původně požadovali růst platů o 15 procent, pak souhlasili s navýšením o deset procent. Chtěli ale co nejvíc peněz do základů platů. Ministr přišel postupně s několika návrhy. Hovořil o rozdělení peněz půl na půl do tarifů a na odměny a příplatky, později o přidání všem stejně o paušální částku. Tu postupně zvedl z 1750 korun na 2250 korun a nakonec na 2700 korun. Celkem by se podle něj platy měly zvednout v průměru o zhruba 3600 korun, takže zbytek mimo paušál měl jít na odměny. Nakonec se ale s premiérem dohodl na procentuálním růstu.

Růst tarifů o osm procent představuje přidání od 1084 do 3534 korun podle délky praxe a kvalifikace. Učitelé základních a středních škol si polepší od 2290 do 2986 korun. Při desetiprocentním přidání podle požadavku odborů by to bylo od 2863 do 3733 korun.