Odbory žádají změnu indikačního seznamu, který omezil počty nemocí, u nichž se hradí lázeňský pobyt ze zdravotního pojištění, a zkrátil dobu pobytu v lázních. Pro lázně to podle Žitníkové znamená půlmiliardový propad příjmů.

Dlouhodobě spotřebovává lázeňství dvě miliardy korun z 290 miliard, které ročně má české zdravotnictví. Počty pojištěnců v lázeňské péči letos proti rokům 2011 a 2012 klesly podle propočtu odborářů o 50 procent, podle Všeobecné zdravotní pojišťovny jen o 20 procent.

Ohrožení lázní

Zdravotní pojišťovny se dohodly s lázněmi na úhradách na příští rok, budou jim platit stejně jako letos. Podle Žitníkové to neřeší ekonomické ohrožení lázní, platba za jednoho pacienta zůstává, indikační seznam ale počty pacientů sníží, takže celkové příjmy budou nižší.

Zdravotní pojišťovny hradily v posledních letech léčení zhruba 120.000 pacientů, letos jejich počet podle odborů těžko dosáhne 60.000.

V lázních pracuje kolem 1100 lázeňských pracovníků a dalších 40.000 v návazných profesích. Odbory varovaly, že s poklesem počtu pacientů už začalo propouštění, do konce roku by mohl počet propuštěných dosáhnout 10.000. Lázně přitom jsou často v regionech nejvíc ohrožených nezaměstnaností.