Ještě před ním se chystají odbory a aktivisté z platformy Stop vládě okupovat některá ministerstva. Po dnešním mimořádném jednání předáků ČMKOS a schůzce zástupců platformy to novinářům řekl předseda odborové centrály Jaroslav Zavadil. Protestům bude předcházet informační kampaň, která začne 14. května.

Celostátní protest

Odboráři se 22. května sjedou do Prahy na sněm ČMKOS. Ten tvoří vedení centrály, její rada a zástupci tří desítek svazů. Podle webu ČMKOS má sněm „právo mimo jiné vyhlásit generální stávku". Slovnímu spojení generální stávka se ale odboráři vyhýbají, akci nazývají celostátním protestem. Mluvčí odborů Jana Kašparová uvedla, že by měl mít „neobvyklou formu" a bude kombinací různých druhů akcí. Jednu z klíčových rolí by měla hrát koalice dopravních odborů, dodala mluvčí.

„Z našich úst slovo generální stávka nevzešlo. My jsme vždycky byli k tomuto pojmu opatrní, protože generální stávku chápeme jako stávku proti režimu," uvedl Zavadil. Dodal, že vedení ČMKOS je ale zastáncem „tvrdých postojů a stávek" a lidé by měli počítat i s tím, že je protesty omezí. Podle předáka Koalice dopravních odborových svazů Luboše Pomajbíka by se mohla zastavit doprava, a to i na delší dobu. „Nevidíme důvod proč ustupovat. Naopak chceme zintenzivnit svoji činnost," řekl Pomajbík.

Informační stan

V poledne 22. května odboráři a aktivisté vyrazí v průvodu k sídlu vlády, kde chtějí proti kabinetu protestovat. O týden dřív začne vysvětlovací kampaň. V Praze bude informační stan, bude možné podepisovat petice. V týdnu od 28. května se platforma chystá okupovat ministerstva, s jejichž reformami nesouhlasí. Obsadit by tak mohla ministerstva práce, zdravotnictví, financí či školství.

Červnový celostátní protest nemusí být poslední protivládní akcí. Mohl by se stát „generálkou" na případnou větší stávku. Záležet prý bude na postupu kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS). „Přijde podzim, a ten může být všelijaký. Uvidíme, jak vláda některá opatření skutečně myslí. Pokud se situace bude zhoršovat – a my jsme přesvědčeni, že se bude zhoršovat – pak může nastat ta další vlna až někdy v podzimním větru," řekl Zavadil.

Odboráři Nečasovu vládu za reformní kroky kritizují dlouhodobě. S iniciativami a sdruženími v platformě Stop vládě požadují zastavení reforem, odchod vlády a předčasné volby.

Jiný kabinet

Odborová konfederace minulý týden ohlásila, že přestává chodit na jednání tripartity. K jednacímu stolu s vládou a zaměstnavateli se chtěla vrátit, buď až u něj bude sedět jiný kabinet, nebo až ten nynější zastaví své reformy. Předsednictvo tripartity, v němž je i předák Zavadil, se sejde příští čtvrtek. Šéf ČMKOS se na jednání vypraví a přednese požadavky odborů, podle toho budou dál postupovat.

Platforma Stop vládě uspořádala na podporu svých požadavků v sobotu 21. dubna v Praze na Václavském náměstí demonstraci. Organizátoři uvedli, že dorazilo 120.000 lidí, podle policie jich bylo 90.000. Odboráři a aktivisté stotisícovou účast považují za další mandát od veřejnosti k pokračování akcí proti vládě. Premiér Nečas už dřív řekl, že reformy i úspory Česko potřebuje a jeho kabinet v nich bude pokračovat. Podle předsedy vlády jsou odbory militantní a úzce propojeny s levicovou politickou scénou.

Čtěte také: Odbory jednají o akcích proti vládě. Ve hře je i generální stávka