Vyplývá to z odpovědí, které ČTK poskytli předsedové jednotlivých odborových organizací zaměstnanců ve státní a veřejné správě. Podrobnosti o stávce odbory zveřejní na úterní tiskové konferenci.

Zdravotníci

„Předpokládáme, že by se stávky mělo zúčastnit šedesát tisíc lidí,“ řekla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Nemocnice po celé republice pojedou na víkendový provoz, je dohodnuto, že pacienty s akutními obtížemi ošetří. Zdravotníci nemohou práci přerušit, nastoupí do služby s viditelným označením na oděvu STÁVKA a budou podepisovat archy na podporu stávky. V řadě nemocnic se pět minut po 12. hodině sejdou zaměstnanci na veřejném shromáždění.

Učitelé

Pokud jde o zaměstnance ve školství, mělo by se do stávky zapojit na 2500 škol z celé České republiky. Tedy asi čtvrtina celkového počtu. Z toho zhruba 500 škol se uzavře úplně, ostatní omezí provoz školní jídelny, sdělil v pondělí předseda školských odborů František Dobšík. Protestují totiž zejména nepedagogičtí pracovníci škol jako kuchařky, školníci a administrativní pracovníci.

Pracovníci kulturních zařízení

Poněkud složitější mají situaci členové Odborového svazu kultury a ochrany přírody. „Zatím ještě pořád zjišťujeme počet účastníků, pořád se hlásí další a další,“ řekla předsedkyně svazu Anna Machová. Přesné číslo budou schopni říct až v úterý. Úplně uzavřena podle jejích informací bude například Národní knihovna v Praze, zčásti bude uzavřeno Národní muzeum. Do stávky se také zapojí Husitské muzeum v Táboře, Galerie výtvarného umění v Chebu, část zaměstnanců Západočeského muzea v Plzni či Severočeského muzea v Liberci.

Zpěváci

Podle Richarda Rokose z Odborového svazu profesionálních zpěváků ČR se stávky zúčastní rovněž desítky lidí z koncertních a operních sborů, mimo jiné z Národního divadla, Pražského filharmonického sboru nebo Státní opery Praha. Program kvůli stávce musela pozměnit jen Státní opera – místo plánovaného představení Verdiho opery La Traviata se uskuteční představení Prokofjevova baletu Popelka.

Státní zaměstnanci

Předběžně by se měl počet stávkujících státních zaměstnanců pohybovat mezi 8 tisíc až 10 tisíc lidí, řekl první místopředseda OS státních orgánů a organizací Jan Rovenský. Kompletní informaci bude mít k dispozici v úterý. Mezi členy svazu jsou ovšem i příslušníci vězeňské služby a celní správy, kteří stávkovat nemohou. Podpoří tedy stávku aspoň účastí na demonstraci. Stávky se zúčastní i zhruba 2000 lidí z řad civilních zaměstnanců armády. Dalších 8000 stávku nějakou formou alespoň podpoří.

Podnikatelé

Přestože je stávka určena pouze pro zaměstnance ze státní a veřejné správy, svou podporu jí vyslovily i odboráři z podnikatelské sféry. Ve svém volnu se k demonstraci připojí třeba někteří stavbaři či železničáři. Odborové sdružení železničářů (OSŽ) jako největší odborová centrála na kolejích totiž vyzvala své členy, aby se zúčastnili protestní akce na pražském Palackého náměstí. Podporu nalezli stávkující i u strojvůdců. „Dopravy se to bezprostředně nedotýká, ale s tou akcí souhlasíme a kolegy podporujeme morálně,“ řekl mluvčí Federace strojvůdců Libor Poláček.

Pro příští rok, kdy se bude jednat například o důchodové reformě nebo novele zákoníku práce, železničáři stávku nevylučují. „Pokud se nedokážeme dohodnout, tak to směřuje k velkému střetu v roce 2011,“ řekl předseda OSŽ Jaroslav Pejša.

Důvodem ke stávce zaměstnanců ve státní a veřejné správě je jednak plán vlády na desetiprocentní snížení objemu mezd, jednak způsob, jakým vláda chce mzdy snížit. Kabinet Petra Nečase (ODS) totiž prosadil změnu zákoníku práce, která rozšiřuje možnost stanovit tarifní složku platu zaměstnance bez ohledu na počet odpracovaných let, a to na většinu zaměstnanců ve státní a veřejné správě. Novela také zavádí do státní správy smluvní platy. Kromě stávky se bude 15. prosince konat demonstrace policistů a hasičů, kteří mají ze zákona zakázáno stávkovat.