Vláda má podle něj do 4. června čas na vysvětlení svých prorůstových opatření, pravidel pro stávky i způsobu dalšího čerpání peněz z evropských fondů.

Předsednictvo tripartity by se mělo mimořádně znovu sejít právě 4. června, řekl Zavadil. Podotkl, že odboráři se v některých svých požadavcích shodují se zaměstnavateli.

Už 22. května ale chtějí odboráři oznámit, k jakým protestům a v jakém termínu přikročí. Protestní akce odborů včetně případné stávky se podle původního záměru měly odehrát do prázdnin. Na protestech se podílejí i občanská sdružení, vše zaštiťuje platforma Stop vládě.

V předsednictvu tripartity zasedají premiér, ministr práce, předák Českomoravské konfederace odborových svazů, prezident svazu průmyslu a dopravy a trojice sekretářů. Společně projednávají zásadní dokumenty i program, jímž by se měli ministři a zástupci zaměstnavatelů a odborů zabývat.

Odboráři se před nedávnem nechali slyšet, že na jednání s vládou a zaměstnavateli už chodit nebudou, dokud nebude u jednacího stolu sedět jiný kabinet či dokud ten nynější nezastaví své reformy. Dnes předáci na předsednictvu přednesli své požadavky premiérovi Petru Nečasovi (ODS).

Čtěte také: Odbory se podle Dufka na tripartitu kvůli zákonu o stávce nevrátí