Vláda ve středu schválila, že na platy učitelů bude v roce 2017 k dispozici o osm procent více peněz než letos. Z toho šest procent se odrazí v platových tarifech, zbytek půjde do nenárokových složek platu.

Odbory to hodnotí pozitivně. "ČMOS školství je přesvědčen, že k tomuto kompromisu významně přispěla kampaň Konec Levných Učitelů, protože původní návrhy na zvýšení platů byly na výrazně nižší úrovni než současných osm procent. Tento výsledek je prvním krokem k tomu, že školství se skutečně stane prioritou - dlouhodobě slibovanou," uvedl Dobšík.

Požadavek na růst platů už od září není úplně nový. Na začátku května navrhla Českomoravská konfederace odborových svazů vládě, aby se od září zvyšovaly všechny platy ve veřejném sektoru. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tehdy uvedl, že to bude záležet na vývoji ekonomiky. V květnu byl státní rozpočet v přebytku 22,4 miliardy korun. Analytici odhadovali, že by za celý rok mohl být schodek až o polovinu nižší než schválených 70 miliard korun. Pro letošek se zaměstnancům ve veřejném sektoru přidávalo od listopadu 2015. Netýkalo se to pracovníků ve zdravotnictví, jejichž výdělky jsou vázané na úhradovou vyhlášku.

Vedle osmiprocentního navýšení učitelských platů vláda schválila také růst platů nepedagogických pracovníků ve školách a dalších státních zaměstnanců o pět procent. Z toho půjdou čtyři procenta do základních platů.