Uskuteční se 17. listopadu v Brně na Malinovského náměstí. Pořadatelé na ní chtějí vystavit vysvědčení vládě premiéra Petra Nečase (ODS). Dali dohromady 14 předmětů, z nichž budou účastníci protestu Nečase a jeho ministry známkovat. Na prvních třech místech vysvědčení jsou morálka, komunikace s veřejností a korupce, řekla dnes novinářům šéfka jihomoravských odborů Stanislava Slavíková. Napsané známky odboráři podle Slavíkové zprůměrují. Vysvědčení pak Nečasovi pošlou.

Odborář Libor Břenek zmínil vládní skandály včetně posledního podezření týkajícího se ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS). "Je potřeba vládě vystavit vysvědčení a bylo by nejlépe, kdyby odešla. Neznám jinou zemi, kde by vládě prošlo tolik," řekl. Podle něj lidem vadí korupce, ale i vládní návrhy, podporu prý nemá například důchodová reforma. Dodal, že odbory jsou pro reformy. S tím, v jaké podobě je předkládá vláda, však nesouhlasí.

S odboráři na demonstraci budou spolupracovat další organizace. Například Michal Kostka z organizace SOS student dnes mluvil o studentském nesouhlasu s chystaným školným. "ODS říkala, nebudeme trestat úspěšné. Ale školné je trestáním lidí, kteří se dostali na vysokou školu a chtějí se vzdělávat. Nazval bych to pokutou za studium," uvedl Kostka. Dodal, že sdružení iniciovalo petici proti školnému. Dnes je na ní podle něj 6500 podpisů a přibývají další.

Brněnská demonstrace má podporu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a všech jejích 32 členských organizací, řekl dnes v Brně místopředseda ČMKOS Václav Pícl. Protivládní demonstrace se uskuteční 17. listopadu i v Praze, pořádá ji organizace ProAlt. Odbory pražskou akci podporují, dodal Pícl.