„Pan ministr Liška nám skutečně sdělil, že intenzivně jedná se svými kolegy ve vládě, aby nějaké prostředky navíc získal,“ řekl Deníku šéf školských odborů František Dobšík. Páteční dialog ministra školství Ondřeje Lišky (SZ) s odboráři z regionů sice nepřinesl konkrétní závazek, ale uspokojil zástupce zaměstnanců natolik, že odložili na čtrnáct dní svoje plánované protestní akce. „Nechceme za každou cenu demonstrovat, jde nám o výsledek. Pokud ho dosáhneme díky dialogu s ministrem, bude to jen dobře,“ konstatoval Dobšík. Odmítl zároveň, že kantorské platy loni rostly nebývalým tempem.

Podle čerstvé zprávy Ústavu pro informace ve vzdělávání loni pobírali učitelé v regionálním školství v průměru 23 858 korun, v mateřských školách to bylo 19 188 korun, v základních 24 121 korun a ve středních 25 660 korun. Oproti roku 2006 vzrostla jejich mzdy vzrostly o 5,6 procenta. „To číslo není nijak závratné, ve veřejném sektoru mzdový růst překročil šest procent,“ uvedl Dobšík. Upozornil, že letos už inflace překročila 7,5 procenta. Proto odboráři požadují dodatečnou finanční injekci na platy pedagogů v regionálním školství ve výši tří miliard.

„Nemohu sdělit žádné částky. Nicméně je pravda, že jen tento týden se pan ministr sešel s odboráři třikrát. U středečního kulatého stolu šlo o naprosto věcné jednání, jehož se zúčastnili zástupci zřizovatelů, ale i ministerstev financí a práce. Hovořilo se o jasném plánu na zlepšení platů školských pracovníků v příštím roce,“ řekla Deníku mluvčí ministerstva školství Kateřina Bőhmová.