Zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců tento svůj postoj formulovali v prohlášení k poslancům. Odboráři hrozí masovými protesty, dokonce i stávkou..

Jak vyplývá ze společného prohlášení zástupců zaměstnavatelů a zaměstnanců, v případě, že by poslanci schválili návrh premiéra Mirka Topolánka a poslance Michala Doktora na zrušení daňového zvýhodnění stravenek, zaměstnavatelé ztratí motivaci je svým zaměstnancům poskytovat. To povede ke zhroucení celého systému a firmy budou muset hledat nové možnosti stravování, které vyjdou dráž, anebo stravování svých zaměstnanců jednoduše zruší.

„My se domníváme, že zrušení daňového zvýhodnění stravenek je nesystémové řešení,“ uvedl Zdeněk Liška, generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy České republiky. Podle něho zatím svaz průmyslu nemá vyčíslené ztráty, které by zrušení stravenkového systému podnikatelům a firmám přineslo. Jak dodal, záleží, jak se ke stravování zaměstnanců firmy postaví.

Nepříznivé dopady pro zaměstnavatele i zaměstnance

„Pokud by stravenky nebyly, bude to velice nepříznivé jak pro zaměstnavatele, tak i zaměstnance,“ připojuje se Marcela Kubínková, místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů. „Zaměstnanci by ztratili možnost teplého jídla. Mělo by to dopad na produktivitu práce a tím pádem i na zaměstnavatele,“ dodává.

Když poslanci a vláda požadavky nevyslyší, jsou odboráři ochotni dále protestovat, přičemž projevy nesouhlasu nebudou zaměřeny jen stravenky, ale i na dopady reformy veřejných financí či dopady reforem ve zdravotnictví.

„Všechna tato opatření totiž postihují skupiny obyvatel se středními a nižšími příjmy,“ zdůraznila Kubínková s tím, že v krajních případech jsou odboráři ochotni jít i do generální stávky.