Po sobotním jednání komise, která prověřuje takzvané rychlostudenty to potvrdil rektor ZČU Josef Průša. „Ještě nemáme žádný právní titul, podle kterého bychom mohli neoprávněně získané tituly odebrat. Budeme se ještě muset dohodnout s ministerstvem školství a oslovíme i právní kancelář, která by nám měla doporučit, jak dál postupovat,“ uvedl Průša.

Šance na úspěch není velká

Sám ale pochybuje o tom, zda bude postup univerzity úspěšný. „Je možné, že tyto naše kroky skončí u soudu, kde nebudeme mít velkou šanci na úspěch. Přesto se musíme alespoň pokusit neoprávněně získané tituly odebrat,“ vysvětlil Průša.

Podobný názor zastává i děkan právnické fakulty Jiří Pospíšil. "To, že kroky univerzity k odebrání titulů budou obtížné a že jejich výsledek je nejistý, je jasné. Je ale dobré, že pan rektor na toto riziko předem upozorňuje a korektně říká, že postup univerzity nemusí být úspěšný. Zákony jsou v této oblasti nejasné a existují různé právní názory. Je ale důležitá snaha vše objasnit a vyřešit,“ uvedl Pospíšil.

O kauze na plzeňských právech hovořil v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Skandály na fakultě označil za nebetyčnou ostudu, která degraduje právníky před veřejností. Přiznal, že má jen informace z médií, hovořil ale o „doslova podvodném jednání“. „Jsem skutečně příznivcem radikálních řešení. Škola, která takto působí, má skutečně zpochybněné právo na existenci,“ řekl Rychetský. Pokud by byl ministrem školství, prý by asi zavedl nucenou správu.

Benda a hned po něm Řápková s Hosmanem

Prvním, kdo by mohl o titul získaný na plzeňských právech přijít, je poslanec PČR Marek Benda (ODS), který přiznal, že jeho rigorózní práce neměla předepsaný rozsah.

O titul může přijít i další prominentní studentka chomutovská primátorka Ivana Řápková (ODS), kterou Průša vyzve, aby předložila doklady o svém řádném studiu. Její studijní protokoly jsou totiž prázdné. Pokud tak Řápková neučiní, hrozí jí odebrání magisterského titulu. Primátorka se ale brání a na právnickou fakultu podává trestní oznámení za ztrátu svých záznamů a diplomové práce.

Odebrání titulu hrozí i bývalému veliteli městských strážníků Luďku Hosmanovi za opsanou bakalářskou práci. Ta je téměř shodná s prací jeho předchůdce Radoslava Sládka, který ji obhájil rok před ním.