Jaký by byl Kotenův osobní přístup k referendu o vystoupení z NATO? "Pakliže by k tomu došlo, zamyslel bych se, zda v této chvíli ano, či ne," odpověděl neurčitě.

V době, kdy veřejnost čelí dezinformačním webům tak silně, že v boji proti nim ministerstvo vnitra zřídilo speciální útvar - Centrum proti hybridním hrozbám a terorismu, se předsedou sněmovního bezpečnostního výboru stal poslanec Okamurovy SPD Radek Koten.

Kdo to je a jaká je jeho kvalifikace pro vedení jednoho z nejcitlivějších sněmovních výborů? Je jednatelem firmy s výpočetní technikou a podle serveru aktuálně.cz na svém facebookovém profilu sdílel hoaxy a poplašné zprávy, například o úniku záření z francouzské jaderné elektrárny. Údajně byl také členem skupin podporujících referendum o vystoupení ČR z EU, skupiny označující islám za smrtelné zlo či fanouškem stránky nazvané Chceme pryč z NATO a EU - Rusko je náš opravdový přítel.

Koten se obhajoval, že mu Facebook spravuje někdo jiný a že on na něm netráví tolik času. Na základě výzvy TOP 09 i doporučení domovské SPD zároveň slíbil, že požádá o bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň. „Nemám co skrývat. Není problém, aby u mne prověrka proběhla. Stupeň prověrky si určí bezpečnostní výbor,“ řekl Koten.

Analytik Roman Máca přitom v Kotenovi jakožto šéfovi bezpečnostního výboru spatřuje hrozbu. „Jedná se o velmi důležitý výbor, který se zabývá bezpečností státu, a není v pořádku, aby v čele seděl někdo, kdo šíří dezinformace, hoaxy a tvrdí, že takové události jako teroristický útok z 11. září byla jedna velká lež,“ uvedl Máca pro INFO.CZ.

Fialu vytočili novináři

Když dnes Koten předstoupil před novináře, působil plaše. O to čileji se vyjadřovali šéf SPD Tomio Okamura a místopředseda Radim Fiala. „Jestli nás chcete zkoušet z toho, z čeho nás zkoušejí politikové, abychom nedokázali odpovědět, tak já ale prostě, paní redaktorko, nezlobte se na mě, mě to mrzí tenhle váš přístup,“ vytáčel se Fiala při otázce na závěry zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS).

Z loňské výroční zprávy BIS například vyplývá, že protiimigrační hnutí rozdělovala českou společnost právě prostřednictvím sociálních sítí, kde příznivci šířili tendenční postoje proti k muslimům. BIS rovněž zaznamenala ruské útoky na české počítače. „Zmíněná kampaň kompromitovala několik soukromých e-mailových účtů osob s vazbami na české vojenské prostředí,“ uvádí výroční zpráva z roku 2016.

Zatímco Koten se k tomu nevyjádřil, Okamura ruské útoky neodsoudil. „My si s Ruskem i dalšími zeměmi rádi sedneme a zkusíme udělat politiku spolupráce a jednání. Konfrontace nikam nevedla,“ řekl.

Radim Fiala (SPD) se rozčílil, když novináři pokládali otázky šéfovi bezpečnostního výboru Kotenovi. | Video: Deník/Marcel Mihalik