„Zkoumali jsme vliv těžkých kovů na rostliny i organismy, až nás napadlo, že otestujeme lidskou krev,“ popisuje jeden z největších objevů Mendlovy zemědělské a lesnické univerzity Vojtěch Adam.

Tým brněnských vědců pracuje na výzkumu, který usnadní odhalení rakoviny v lidském těle. „Při testech se potvrdilo, že nemocní lidé mají v krvi vyšší hladinu bílkoviny zvané metalothionein. A k zjištění stačí jen kapka krve,“ upozorňuje vědec Adam.

Vedoucím skupiny je docent René Kizek a výzkumu odhalení rakoviny se tým věnuje už osm let. „Kromě profesní motivace máme každý i motivaci osobní. Mým nejbližším se zatím toto onemocnění vyhnulo, ale mezi kolegy jsem světlá výjimka,“ přiznává vědec. Dodal, že jeden z jeho kolegů má s nádorovým onemocněním dokonce osobní zkušenost.

Díky objevu výzkumníků budou možná jednou odhalovat rakovinu pacientů i praktičtí lékaři. „Přáli bychom si, aby takové vyšetření bylo dostupné každému, ale zatím to není možné. S kolegy z Vysokého učení technického teprve vyvíjíme přístroj, který by analýzu zvládl,“ vysvětluje Adam. Výhodou této metody je nízká cena a jednoduchost. „Věřím proto, že jednou se bude smět otestovat každý pacient třeba na preventivní prohlídce,“ říká Adam.

Ovšem výroba zařízení, které by krev takto analyzovalo je drahá. „Takže bez sponzorů se neobejdeme,“ povzdechne si vědec.

Pokud by se vše dařilo podle plánů, praktičtí lékaři by mohli testovat krev na nádorová onemocnění v řádu pěti až desíti let. „Jenže plány málokdy vycházejí, takže musíme být trpěliví a neztrácet víru,“ dodává Adam.