Podle Štiky se nestalo nic závažného a akce byla víceméně poklidná, ale měla vyhrocený závěr. „Účastníci si rozdali stránky koránu. Pan Konvička vyzval účastníky, aby je spálili. Měl kbelík na pódiu, kam vhodil zapálené listy. Další lidé ho následovali. Nejsem zatím schopen to po právní stránce kvalifikovat, ale určitě to dám do přestupkového řízení a budu to konzultovat s ministerstvem vnitra," řekl Štika. Uvedl, že přestupek bude řešit s pořadatelem akce, kterým byl David Nepimach, a také s Konvičkou.

Vepřové negrilovali

Odhadem osm desítek převážně starších sympatizantů protiislámského hnutí Martina Konvičky postávalo před provizorně postaveným pódiem v parčíku u mešity v brněnské Vídeňské ulici. Spíš než na protestní akci proti muslimům, to vypadalo jako sjezd posluchačů Karla Gotta, jehož hity se po Štýřicích rozléhaly.

Hned na úvod Konvička přiznal, že nebudou ani grilovat vepřové, ani čepovat pivo. Hlavní bod programu jim radnice Brna-středu zatrhla. Druhým dechem ale dodal, že si našli okliku, jak zákaz obejít. „Na veřejnosti se v Brně nesmí popíjet alkohol, ale výjimku z tohoto pravidla má odhalení uměleckého díla. Tak si na něj připijeme pivem z plechovky," řekne Konvička a představí plechovou rouru se žárovkou.

Na průběh akce dohlížel kromě policie i tajemník Brna-středu Petr Štika. „Čekal jsem to horší," přiznává. Happening organizátoři nahlásili jako akci na podporu moravských tradic. Mezi ty v jejich podání patří burlesque tanec, pózování v plavkách před mešitou, či promenáda v prádle. To si natáčel i opodál stojící muslim, který se při tomto programovém bloku snažil dostat do mešity. Obkličili ho však Konvičkovi sympatizanti. Muslim se s nimi snažil domluvit anglicky, odpovídali mu však rusky.

Akci přihlíželi zpovzdálí i místní obyvatelé. Nechápali, co se děje. „Kdo proti komu protestuje? To jsou naši nebo cizinci? A co mají znamenat ty holky v plavkách?" rozhořčila se asi osmdesátiletá paní, která ve Štýřicích žije padesát let. Soužití s muslimy hodnotí jako bezproblémové.

Důvody, proč na akci lidé přišli, jsou různé. „Přišla jsem podpořit Konvičku. Užíváme si svobody projevu. Děláme si z muslimů srandu, dokud můžeme," říká Brňačka Mirka.

Akce, kterou Konvička moderoval, měla poklidný průběh. Na pódiu jej občas střídali různí řečníci. Majitelka módní agentury Renata Mejzrová či předseda Alternativy pro Českou republiku Petr Hampl. Akci brzo opouští množství příznivců. Ke konci zůstali jen pevné jádro.