Na demonstraci zazněla řada projevů, většina z řečníků vedle sexuální výchovy kritizovala i dvě příručky ministerstva školství - o korektním vyjadřování s ohledem na rovnost mužů a žen a publikaci o sexuální výchově. Se svým projevem vystoupil mimo jiné i premiérův poradce pro lidská práva Roman Joch.

Vážení čtenáři, vyjádřete také svůj názor. Diskutujte a zapojte se do ankety.

Účastníci protestní akce se sešli asi v 17:00 na Malostranském náměstí, odkud se za dohledu policie přesunuli před nedaleký kostel Panny Marie Vítězné v Karmelitské ulici, blízko ministerstva školství. Demonstranti byli vybaveni řadou transparentů, na nichž stálo například "Hry dětem, sex dospělým", "Chráníme naše děti" nebo "Žádné experimenty na dětech". Pochod cestou ke kostelu na chvíli zablokoval dopravu, někteří z netrpělivých řidičů z okýnek dávali hlasitě najevo svou nespokojenost.

Před kostelem se s projevy vystřídala řada řečníků z různých sdružení nebo neparlamentních stran, několika písněmi přispěl i písničkář Pepa Nos. Na druhé straně ulice se sešlo několik lidí, kteří zastávali odlišný názor. "Nechceme zpět do středověku," stálo na jednom z jejich transparentů.

Na schodech před kostelem vystoupily i známější tváře politické scény. Někdejší poslankyně ODS Eva Dundáčková například přítomným řekla, že technické popisy sexuálních praktik bez přihlédnutí k emocionální rovině a "duši" nejsou ničím, co by děti mohlo nějak rozvíjet. Namísto sexuální výchovy by podle ní ve školách měla být spíš výchova k sociálním dovednostem, odpovědnosti a rodičovství.

Bobošíková je pro tradiční model

Kandidátka na senátorku Jana Bobošíková uvedla, že nesouhlasí s tím, aby škola nutila děti učitelům sdělovat informace o intimních místech. Podobná výuka se podle ní dotýká lidské důstojnosti a stát by měl raději podporovat tradiční model rodiny a její správné funkce. Stát nemá právo vnucovat jeden konkrétní model sexuální výchovy proti vůli rodičů, uzavřel pak zhruba v 19:00 Joch.

Proti příručce o sexuální výchově letos vystoupila i Česká biskupská konference, pod petici Výboru na obranu rodičovských práv se dosud podepsalo přes 7000 lidí.

Nový ministr školství Josef Dobeš (VV) poté oznámil, že doporučení k výuce sexuální výchovy rušit nebude, některé kontroverzní pasáže příručky je však ochoten změnit. "Shodli jsme se na tom, že jednotlivé metody sexuální výuky budou předem konzultovány s rodiči, kteří tak budou přesně vědět, co a jakým způsobem se jejich dítě na toto téma ve škole učí," uvedl Dobeš. Sexuální výchova se přitom na některých školách učí už léta, třeba v rámci rodinné výchovy. Tři roky starý rámcový vzdělávací program navíc školám přímo ukládá poučit žáky o základních věcech v oblasti sexu.