Grémium Věci veřejných se večer rozhodlo, že vypoví koaliční smlouvu s ODS a TOP 09 už k úterý a ne až k pátku, jak se v neděli dohodli lídři ODS, TOP 09 a VV Nečas, Karel Schwarzenberg a John. Strana přejde do „konstruktivní opozice“ a VV ani nechtějí podporovat všechny dosud v koalici dohodnuté návrhy. Není zatím jasné, jak budou poslanci hlasovat v pátek o vyslovení důvěry vládě, které se rozhodl Nečas vyvolat.

„Předseda strany Věci veřejné Radek John nedodržel včerejší (nedělní) dohodu předsedů ODS, TOP 09 a VV. Věci veřejné dnes jednostranně vypověděly koaliční smlouvu, tudíž ji ODS a TOP 09 považuje za vypovězenou,“ napsal Nečas v prohlášení pro média. Už dříve označil dnešní postup VV za iracionální a hysterický.

V neděli se lídři stran dohodli, že jednání K9 v úterý potvrdí konec koalice k pátku. Slíbili si podporovat kroky koaličně dohodnuté do 11. dubna, tedy především balík opatření, mající zajistit v příštích letech schodek rozpočtu pod třemi procenty hrubého domácího produktu. Jedním z bodů je například snížení valorizace důchodů, se kterým mají Johnovy VV velký problém.

Věci veřejné se minulý týden rozštěpily, když vicepremiérka Karolína Peake oznámila odchod ze strany. Následovali ji i další poslanci. Dnes uvedla, že jich sehnala dostatek pro podporu vlády ve sněmovně. Ukončení koalice s VV v pátek podle dohody lídrů stran dnes odsouhlasilo také vedení ODS.

Čtěte také: VV nepodpoří všechny dosud dohodnuté koaliční návrhy