Nahrávku, jež měla dokazovat, že na rozkolu uvnitř véček se aktivně podílel Miroslav Kalousek, zpochybnila sama její autorka Kristýna Kočí. Nešlo ani tak o Kalouskovu „velkou, mimořádně velkou nabídku“, jako o příliš mnoho alkoholu v žilách Kočí. Mimochodem, vše vzniklo na základě loňského rozhovoru u cigarety, během něhož se Miroslav Kalousek ptal Kristýny Kočí, jestli jsou u nich ve straně „všichni takoví debilové“?

Před rokem a nyní

Tehdy se koalice ocitla ve vážné krizi a také před rokem v tom hrály roli tajné telefonáty a šmírování. Tento týden ale véčkaři vycenili zuby a usnesli se, že dál už nebudou v koalici za otloukánky. Na stůl položili ultimátum v podobě demisí svých ministrů, pokud koaliční špičky „nezacelí krvavé rány“, jakými jsou nedořešené kauzy kolem Lesů ČR, státního zastupitelství či systému výplaty sociálních dávek. Ve čtvrtek se dověděli, že o ničem z toho ODS a TOP 09 hovořit nemíní. „Nepřipustím debatu o rekonstrukci vlády nebo obsahové revizi programového prohlášení,“ konstatoval předseda vlády a ODS Petr Nečas. Dosvědčuje to, jak naivní byly představy špiček VV.

„Minimálně se jedná, a to je nejdůležitější. Pacient byl nemocen a je potřeba ho léčit, ne se tvářit, že je zdravý. Zda to dopadne dohodou nebo rozchodem, nevím,“ sdělil Deníku Tomáš Jarolím. Jenže Petr Nečas a Miroslav Kalousek se pocity VV zabývat vůbec nehodlají. „Pan Jarolím není excesem, ale pouhým viditelným obrazem Věcí veřejných. Je zkrátka z VV,“ ironicky poznamenal k Jarolímově odchodu ministr Kalousek. Dodal, že v topce „není ochota pokračovat dál v koalici s VV příliš velká“. Nechuť prý překonají jen kvůli odpovědnosti vůči občanům ČR. Jedině debatu o penězích chce v úterý připustit i premiér Nečas. Trvá na tom, aby se na klíčové schůzce dohodla jasná pravidla vedoucí ke snížení schodku veřejných financí. Tomu by mělo přispět též zrušení tří ministerstev. Pokud na tyto podmínky VV nepřistoupí, vláda skončí. Předčasné volby by se uskutečnily v červnu.

Nikdo zatím neřeší neobsazené místo ministra školství. Na to se ale překvapivě vrátil Josef Dobeš, i když jen v pozici poradce. Bude mít na starosti čerpání evropských peněz a přípravu vysokoškolských zákonů. Tedy přesně to, kvůli čemu z úřadu musel odejít.

Požadavky ODS a TOP 09 na jednání s VV

Dohoda na úsporách, které stlačí deficit veřejných rozpočtů pod tři procenta hrubého domácího produktu

Schválení rozpočtových pravidel pro roky 2013 a 2014 (ušetřit se musí 42,4 a 84,4 miliardy korun)

Technická úprava vládního programu, která zohlední vývoj ekonomiky

Jak se toho má dosáhnout:

Změnou valorizace důchodů – rostly by jen o třetinu inflace a o třetinu reálné mzdy

Růstem daně z přidané hodnoty v obou sazbách, tedy z 14 na 15 a 20 na 21 procent

Zrušením tří ministerstev a dalších centrálních úřadů

K jednání zůstává:

Vyšší zdanění lidí s příjmy nad 100 tisíc korun

Větší hazardní daň

Snížení výdajových paušálů u živnostníků nebo zrušení slev a daňových bonusů

O čem se premiér a ministr financí odmítají bavit

O rekonstrukci vlády

O změně programových priorit

O obsahovém přepisování vládního programového prohlášení