Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nečas: Volby jsme prohráli ztrátou důvěry

Praha - Občanská demokratická strana květnové parlamentní volby prohrála především proto, že ztratila důvěru svých voličů, řekl v projevu na 21. kongresu ODS místopředseda a lídr ODS Petr Nečas.

19.6.2010 12
SDÍLEJ:

Místopředseda strany Petr Nečas na kongresu ODS, který začal 19. června v Praze.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Snaha získat důvěru zpět je podle něj dlouhodobý proces; pokud se však nepodaří, ODS hrozí, že přijde o pozici nejsilnější strany v pravé části českého politického spektra.

"Stojíme v klíčovém bodě pro naši budoucnost. Ano, čelíme jedné z nejvážnějších existenčních otázek v historii ODS," upozornil Nečas. Politická mapa ČR se po volbách změnila, napravo pro občanské demokraty podle něj vyrostla mnohem silnější konkurence než kdy dřív.

Jako první proto musí ODS učinit pokus o získání ztracené důvěry. "Jiná cesta není. Je to těžší, než napsat dobrý volební program. Je to těžší, než sestavit úsporný rozpočet. Je to dokonce těžší, než sestavit novou vládu. Je to totiž běh na dlouhou trať, vyžaduje trpělivost, vytrvalost, houževnatost a ještě něco velmi důležitého - nezbytnou přísnost k sobě samým," upozornil lídr ODS, který v dubnu v čele strany vystřídal předsedu Mirka Topolánka.

V závěru projevu mu poděkoval za vše pozitivní a dobré co za osm let udělal pro ODS i Českou republiku. Topolánek kongresu adresoval vlastní zprávu, v níž podobně jako Nečas rozebral důvody současné situace ODS. I on označil za důvod volební ztráty nejen osobní chyby, ale i vzestup TOP 09 a ztrátu důvěryhodnosti.

Nečas dnes zmínil tři "fenomény", které k nynější situaci vedly. Prvním byl fakt, že ODS po zrušených volbách loni na podzim ztratila "tah na branku", což si velká politická strana dovolit nemůže. "Najednou nebylo jasné co chceme, a kam vlastně jdeme," podotkl Nečas. Hlavním podzimním tématem tak bylo řešení vlastních vnitřních sporů. "Z posledního kongresu jsme vyšli ještě slabší, než jsme na něj přicházeli," uvedl. Veřejnost přitom čekala, že ODS se semkne a bude se zabývat starostmi o stát a ne sama sebou.

"Obraz poškozené strany, poškozené značky nevznikl z hodiny na hodinu. Je výsledkem dlouhodobého střádání kroků, přešlapů a klopýtnutí. Jsme strana spojovaná s korupcí," zdůraznil lídr ODS.

ODS také označil za stranu velkých náborů členů těžce akceptovatelnými způsoby, proti čemuž chce bojovat. Strana podle něj nemá být řízena zákulisními dohodami, ale svobodným rozhodováním jednotlivých členů a delegátů sjezdu. "Změnit tento prvek je nesmírně důležité," uvedl s výzvou, aby delegáti kongresu hlasovali podle vlastní vůle, protože nejsou vazaly dohod uzavřených v zákulisí.

"Nebudu hovořit o kmotrech úmyslně, byla to jedna z našich největších politických chyb. Nálepku jsme si sami vytvořili i natiskli a poslali voličům," uvedl s tím, že se toto označení podnikatelů ovládajících ze politiku ze zákulisí vznáší nad ODS jako zapáchající mlžný opar, který nikdo nedefinoval. Když se podle Nečase strana vypořádá s nábory členů a dalšími nešvary, vypořádá se i s "kmotry".
Strana je podle něj málo čitelná, což si vyžádá systematickou práci s médii.

Za nečitelný obraz ODS nemůže podle něj program strany, ani její poslední vláda, která v boji s korupcí mnohé udělala, například za ni zpřísnila trestní sazby. Každá velká strana s vlivem na chod státu je podle Nečase v podobném korupčním podezření, v ČR i v dalších demokraciích.

"Určitě nás ale poškodily i konkrétní medializované případy a jména," poznamenal Nečas. Konkrétní kauzy neřekl, každý si prý alespoň na jednu vzpomene. "Musíme říct jasné stop těm, kteří v politice hledají především uspokojení svých vlastních ekonomických zájmů a nikoliv prosazování ekonomických názorů. Pokud toto neuděláme, nevrátí se důvěra našich voličů," řekl. Volby, v nichž ODS s 20 procenty skončila o dvě procenta druhá za ČSSD, podle lídra ODS vyslaly nejsilnější vzkaz, jaký může politická strana dostat.

"Zásadní ztrátu přízně, zásadní ztrátu důvěry," podotkl Nečas. ODS podle něj přišla o 800.000 voličů. Volby proto ODS prohrála, protože nesmí mít jinou ambici než být "nejsilnější českou politickou stranou".

Ztráta důvěryhodnosti vehnala voliče ODS do náruče "konkurence napravo od středu". Proti roku 2006 nyní ODS volila jen polovina voličů, čtvrtina odešla k TOP 09, desetina k Věcem veřejným, se kterými nyní ODS jedná o koaliční vládě. Náskok ČSSD se podle Nečase podařilo stáhnout. "Ta prohra byla těsná, ale byla to prohra," zdůraznil lídr ODS. Zmínil ale i pozitivní prvky ODS, které mohou straně pomoct, například to, že má stále tisíce kvalifikovaných komunálních politiků, stabilní tvrdé jádro voličů, dobrý program a ideový základ.


Klaus: Kongres je šancí pro hlubší změny v ODS


Kongres ODS dává šanci podle prezidenta Václava Klause udělat hlubší změny ve straně. Situace občanských demokratů není podle něj lehká, pro jednotnou a důvěryhodnou ODS ale řešitelná. V dopise, který delegátům kongresu zaslal a který dnes přečetl místopředseda Petr Nečas, podpořil Nečase do čela občanských demokratů. Je jediným kandidátem. Kongres zase gratuloval Klausovi k jeho dnešním 69. narozeninám.
"Věřím, že si zvolíte předsedu, který má mezi vámi i ve veřejnosti důvěru, a myslím, že takového kandidáta máte," napsal Klaus, jenž byl zakladatelem ODS a řadu let tuto stranu vedl. Klaus také doufá, že delegáti zvolí vedení, které bude za předsedou stát a nalezne správnou cestu směřování.

Klaus připomněl, že se před dvěma lety vzdal na kongresu funkce čestného předsedy ODS, protože měl obavy o její další směřování. Prezident soudí, že ze stejného důvodu opustila ODS část voličů. Změna tři měsíce před volbami, kdy rezignoval tehdejší předseda Mirek Topolánek a v roli lídra ho nahradil Nečas, přišla podle Klause pozdě. Prezident očekává, že byla počátkem hlubších změn, které má šanci kongres udělat.
"Scházíte se v nelehké, ale současně nadějné situaci," uvedl Klaus a připomněl prohrané krajské volby, kritiku médií na některé události svázané s ODS, neobvyklý odchod Topolánka a zpochybnění dalších stranických tváří.

ODS získala ve sněmovních volbách nejméně hlasů v historii, připomněl prezident. Ze druhého místa má podle něho dobré východisko a vyhlídky na získání funkce premiéra v koalici se zcela novými stranami. Pro stranu s jasnou ideologií, s výraznými osobnostmi a jednotnou to představuje příležitost, zdůraznil Klaus a dodal, že ODS takovou stranou byla.

Občanští demokraté podle Klause dříve odmítali zákulisní hry a přeměnu politických stran v nástroj lobbistických skupin. Takové tendence podle něho nesmí zvítězit. "Chci věřit, že jste správě pochopili vzkaz veřejnosti, který vám ve volbách vyslala," zdůraznil prezident a dodal, že věří v budoucnost ODS.

Moderátorka kongresu, senátora Daniela Filipiová potom za delegáty kongresu popřála Klausovi úspěchy v pracovním a osobním životě. "Pane prezidente, vše nejlepší k narozeninám," řekla Filipiová za potlesku delegátů.


S vysokými posty v ODS se rozloučili Langer, Bendl a Gandalovič


Na kongresu ODS se dnes s vlivnými posty ve straně rozloučili odcházející místopředsedové a někdejší ministři Petr Bendl, Petr Gandalovič a Ivan Langer. Ten trojici označil za "pápáklub". Volební manažer Langer, který se sám do sněmovny nedostal, označil volební kampaň strany před květnovými volbami za úspěšnou. Nemohla ale podle něj napravit "poškozenou značku" ODS.

Předvolební stav ODS Langer přirovnal k "zarostlému, špinavému, ne příliš libě vonícímu bezdomovci", který nabízí hodinky Rolex. "Poškozená značka, otřesená důvěryhodnost, poškozený oslabený lídr, výměna lídra, vnitřní spory a aféry. Prostě jsme ztratili svůj domov, své voliče a byli jsme těmi bezdomovci," řekl.

Kampaň se podle Langra neřídila emocemi, ale heslem, že ODS musí fungovat jako firma - "Výzkum, výroba, prodej," řekl. Strana se podle něj ale "profesionálně" nechovala a doplatila na to. Volební kampaň podle Langera nemohla ODS přeceňovat. Jejím cílem proto prý bylo udělat z voleb referendum o Jiřím Paroubkovi, motivovat co nejvíce voličů ODS a odradit co nejvíce voličů ČSSD. Tato taktika podle Langra vyšla, i když ODS nakonec zaznamenala velkou ztrátu a těsně prohrála i s ČSSD. Sázka o to, kdo vyhraje volby, s volebním manažerem ČSSD Jaroslavem Tvrdíkem, ale prý byla nejlépe prohranou sázkou v jeho životě.

Vzhledem k rodícímu se vládnímu angažmá Langer novým lídrům ODS poradil, aby neopakovali chybu z roku 2006 a "nevyprázdnili vlastní kancelář, vlastní politiku a její prezentaci".

Podle Gandaloviče ODS prohrála volby hlavně kvůli tomu, že se nedokázala zbavit nálepky strany pro bohaté, s nimiž si členové užívají. V ODS podle něho byly hádky, kdo je větší kmotr. "Mocenské konflikty jsme řešili silou a nabíráním členů," uvedl Gandalovič, který sám čelil podezření z tohoto způsobu politiky v Ústeckém kraji.

Poukázal na to, že poptávka po pravicové politice existuje. ODS ale neuměla odpovědět na témata například omezení imunity zákonodárců nebo zmírnění takzvaného náhubkového zákona. Strana na ně přistupuje pod tlakem koaličních jednání, dodal Gandalovič.
Další končící místopředseda Petr Bendl volal v projevu po trvalé změně ODS. "Jinak je její budoucnost ohrožena," uvedl. Bendl upozornil na to, že ODS už není v souvislosti s výsledky TOP 09 a Věcí veřejných hegemonem napravo od středu. "Jde to reálná konkurence, kterou potřebujeme, abychom se vzpamatovali," dodal.

V dopoledním bloku, v němž vystupovali nynější lídři strany, promluvil také předseda Senátu Bohuslav Sobotka a někdejší místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. Od 14:00 bude sjezd pokračovat politickou diskusí až do večera.

Autor: ČTK

19.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vladimír Říha, Pražská strojírna

Exředitel Pražské strojírny bral 10 let plat na neplatnou smlouvu

Christian Lindner, šéf FDP
18

Opoziční smlouva v Německu? Sociální demokraté uvažují o CDU

AUTOMIX.CZ

Tesla každou minutu prodělá 170 tisíc korun. A někteří už věští datum konce

Zakladatel Tesly Elon Musk je sice vizionář se snahou zachránit planetu, ale podle některých není právě ukázkovým prototypem schopného byznysmena. Myslí si to přinejmenším Bob Lutz, který má v automobilovém průmyslu desítky let zkušeností.

Ano bude předsedat sedmi výborům. Demokratický blok čtyřem

Podle dohody sněmovních stran bude mít hnutí ANO předsedy sedmi výborů, Demokratický blok tvořený ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN čtyř výborů. Po dvou výborech povedou Piráti, SPD a KSČM, předsednictví v jednom získá ČSSD. O obsazení komisí budou strany podle šéfa komunistického poslaneckého klubu Pavla Kováčika znovu jednat příští týden ve středu.

AKTUALIZUJEME

Stahují se nad vrahem z roku 1997 mračna? Jeho obětí byla dvacetiletá Lucie

Na první pohled zoufalý pokus, ve skutečnosti geniální tah. I takto se dá zhodnotit krok moravskoslezské policie, která ve čtvrtek svolala krátkou tiskovou besedu k případu vraždy z roku 1997. Tehdy 14. prosince neznámý pachatel uškrtil v Ostravě dvacetiletou dívku – Lucii V. Policisté se domnívají, že někdo jméno vraha může znát. 

Odejde z Moravského krasu? Rys Kryštof se poohlíží po samici

Rys Kryštof možná odejde z Moravského krasu. Obávají se toho zoologové, kteří šelmu dlouhodobě sledují. „Blíží se zima, což je u rysů období říje. Samci si hledají partnerku. V Krasu ale žádná samice není. Může se ji proto vypravit hledat,“ vysvětlil zoolog z Mendelovy univerzity v Brně Martin Duľa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT