ODS nabídla revizi programového prohlášení a zrušení tří ministerstev, jak žádají VV. Požaduje bezpečnou většinu ve sněmovně a dohodu na škrtech, které sníží deficit veřejných financí od roku 2013 pod tři procenta HDP.

Jednání s nejmenší vládní stranou by měla začít ve čtvrtek. V úterý pak premiér očekává dohodu na další podobě vlády. Ministři by ji schválili za týden na pravidelném středečním zasedání kabinetu. Revizi programového prohlášení Nečas vysvětlil nutnými změnami vyplývajícími z rozpočtových škrtů plánovaných na příští rok. Pokud se s VV nedohodnou, bude ODS prosazovat konání předčasných voleb 22. a 23. června.

Také TOP 09 dává koaličním partnerům čas do úterý. Pokud nepřistoupí na úpravy rozpočtu a budou klást další požadavky, TOP 09 s nimi ukončí spolupráci. Dohodlo se na tom předsednictvo strany spolu s jejími poslanci a senátory. Klaus zdůraznil, že pokud se strany na volbách dohodnou, jejich uspořádání „ani na minutu neprodlouží“.

Zhoršení ratingu ČR

Večer zasedla i výkonná rada Věcí veřejných. Předseda strany Radek John před jednáním řekl, že návrhy ODS jsou vstřícné a dávají naději pro další jednání v koalici. Podle analytiků by krach vládní koalice znamenal odklad nezbytných reforem a konsolidace veřejných financí. Mohlo by se to v delším časovém horizontu projevit i ve zhoršení ratingu země. Předčasné volby by zřejmě zabránily v prosazení chystaných daňových úprav a omezení valorizace důchodů, kterými chce vláda udržet schodek státního rozpočtu v požadovaných parametrech.

Vládní krizi vyvolalo rozhodnutí grémia VV, že jejich ministři podají neprodleně podmíněné demise, které by měly být platné k 1. květnu. Strana chtěla jednat o další podpoře obnovené vlády, která by musela požádat sněmovnu o důvěru. Premiér ale prohlásil, že pokud obdrží demise, další jednání s VV nepřicházejí v úvahu. John nakonec ráno oznámil, že demise podány nebudou a on si je podepsané nechá.

Ministr dopravy Pavel Dobeš ale vzápětí uvedl, že demisi nepodá dnes ani v následujících dnech. A dodal, že ji může předat jen do rukou premiéra. Nikomu prý bianco demisi nepodepíše. Podobně se vyjádřila i vicepremiérka Karolína Peake. Podle místopředsedy VV Tomáše Jarolíma se tak postavili proti úternímu rozhodnutí grémia strany. Usnesení jsou nadále platná a závazná pro všechny ministry VV, uvedla místopředsedkyně strany Kateřina Klasnová.

Přeběhlíci z VV

Hovoří se proto o štěpení uvnitř nejmenší vládní strany na umírněné stoupence Peake a radikální příznivce neformálního lídra strany Víta Bárty. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka už varoval Nečase, aby nešel cestou svého předchůdce Mirka Topolánka a nepokoušel se verbovat přeběhlíky z VV. Dnes také pokračovalo ostře sledované soudní jednání v kauze údajného uplácení uvnitř VV, z něhož je Bárta obžalován.

Na počátku současné vládní krize bylo zveřejnění zhruba rok starého záznamu rozhovoru mezi bývalou členkou VV Kristýnou Kočí a ministrem pro místní rozvoj Kamilem Jankovským (VV). Kočí na záznamu údajně hovoří o přípravě puče uvnitř nejmenší vládní strany, o jehož vyvolání měli mít zájem koaliční partneři TOP 09 a ODS. Podle politologů ale VV svými nejnovějšími požadavky a nátlakem na vládu ztratily soudnost a přestřelily.