Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Topolánek je dál v čele ODS, dá si pozor na pusu

Praha /AKTUALIZOVÁNO/ - Předsedou Občanské demokratické strany zůstává i po více než dvanáctihodinovém jednání nejužšího vedení strany Mirek Topolánek. Výzvě k rezignaci čelil kvůli svým kontroverzním výrokům, slíbil, že si dá pozor.

23.3.2010 40
SDÍLEJ:

Předseda ODS Mirek Topolánek oznámil 23. března na tiskové konferenci po ukončení jednání grémia ODS v Praze, že zůstává v čele strany a povede ji do voleb.Foto: ČTK/S. Peška

Mirek Topolánek zůstává v čele ODS i jihomoravské kandidátky. Oznámil to v úterý po bezmála dvanáctihodinovém jednání nejvyššího vedení ODS. Na programu byly Topolánkovy výroky, které pronesl v rozhovoru s redaktorem časopisu Lui minulý týden.

„Zůstávám nadále předsedou ODS a povedu ODS jako volební lídr do vítězných voleb. Toto mé rozhodnutí mí kolegové respektují. Naprosto chápu, že stávající situace znejisťuje jak členy, tak voliče ODS. Rozhodnutí se mi nepřijímalo lehce a výsledek je motivován snahou vyhrát volby, zabránit nástupu spojené levice a nepodléhat virtuální realitě,“ řekl Topolánek.

Kamenný obličej senátora Tomáše Julínka při tiskové konferenci dával tušit, že zasedání spíš připomínalo ring než kavárenskou selanku. Julínek byl vedle šéfa horní komory Přemysla Sobotky, senátora Alexandra Vondry a místopředsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové jedním z politiků ODS, kteří volali po Topolánkově hlavě.

Grémiu ale nezbývalo nic jiného, než trpně přijmout Topolánkův postoj. Odvolat by ho totiž mohl jen kongres. Topolánek se znovu omluvil za to, co vyřkl, i když odmítá interpretaci svých slov. „Nikdy nebudu nakašírovaným politikem, který bude své názory posouvat podle doporučení marketingových poradců. Říkám ale také, že si budu dávat pozor na pusu, aby se moje vyjadřování nestávalo zbytečně předmětem veřejné debaty,“ uzavřel lídr ODS.

Jako u výslechu

Místopředseda ODS Ivan Langer s úsměvem na tváři před televizními kamerami Topolánka pokáral a dodal, že politik se holt musí chovat jako obžalovaný při výslechu. „Všechno může být použito proti němu, s čímž musí počítat,“ uvedl.

Naopak vůdce vnitrostranické rebelie Přemysl Sobotka byl výsledkem jednání zklamán. „Nezbývá, než aby občané rozhodli ve volbách o tom, zda mají lidé jako Topolánek zůstávat ve veřejném životě,“ řekl po grémiu ČTK.

Topolánkovi tedy prošly i narážky na židovství premiéra Jana Fischera, odsudek církve a urážka voličů ČSSD. Stejně jako v minulosti vztyčený prostředníček, nacistická terminologie, závislost na Marku Dalíkovi, výlety letadlem soukromé společnosti, dovolená na jachtách s lobbisty nebo nahaté fotky z Berlusconiho vily.

V květnových volbách se ukáže, do jaké míry to tradiční voliče ODS odradí a zda bude pokračovat trend, který naznačil březnový průzkum STEM. V něm měla ODS s 20procentní oblibou nejnižší podporu od roku 2006.

Jisté je, že potápějící se loď ODS těší konkureční ČSSD a jejího lídra Jiřího Paroubka. Ten včera uvedl: „Ať Topolánek odejde nebo nikoli, v zápasu o podobu charakteru České republiky se tím však vůbec nic nezmění. ODS i s novým předsedou bude stejná, jako byla s ním. Tato strana slouží pouze bohatým a privilegovaným a dívá se přezíravě na obyčejné lidi.“

Zelení na odchodu

Pokles popularity ODS pochopitelně půjde výrazně k duhu novým stranám, především TOP 09 a Věcem veřejným. A šanci cítí i zelení. Dva měsíce před volbami se jejich předseda Ondřej Liška rozhodl ukázat zásadovou tvář.

V úterý oznámil, že jeho strana přestává podporovat Fischerovu vládu. Důvodem je, že premiér pověřil řízením resortu životního prostředí, na nějž rezignoval Jan Dusík, ministra zemědělství Jakuba Šebestu, kterého nominovala ČSSD. Podle něj tím zelený resort dostal tvrdý zásah. „Vláda navíc ztratila svou původní vyváženost. Jde o posílení vlivu jedné z politických stran na úkor ostatních bez jakéhokoli pokusu o předchozí projednání,“ konstatoval Liška.

Vyzval ministra pro lidská práva a národnostní menšiny Michaela Kocába, aby z vlády odešel. Ten je k tomuto kroku připraven, ale čeká na vývoj situace v ODS.

#nahled|https://g.denik.cz/1/79/info_topolanek_odvolani_230310_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/1/79/info_topolanek_odvolani_230310.jpg|Topolánkovo křeslo se otřáslo, ale přežil#

Co řekli Deníku politici a analytici o setrvání šéfa ODS ve funkci:

Je to jak pětkrát převařený čaj. Bez chuti a se zápachem

Bohuslav Sobotka, ČSSD:
„ODS přišla o poslední zbytek věrohodnosti a fakticky se přihlásila k Topolánkově stylu urážek, neférových útoků a rozdělování společnosti. Od tohoto okamžiku již nelze Topolánka od ODS žádným způsobem oddělovat.“

Miroslav Kalousek, TOP 09:
„Já vím, že Mirek Topolánek není rasista nebo homofob, ale občas si nevidí do úst, proto mě ta jeho slova bolela. Ale oceňuji, že se omluvil. Dění uvnitř ODS je jinak věc vnitrostranického boje a já to nechci komentovat.“

Jeroným Klimeš, psycholog:
„Do vedení politických stran se dostávají lidé různými pokoutnými cestami, a když už se tam dostanou, jsou nesesaditelní. Špičky ODS dnes připomínají pětkrát převařený čaj. Bez chuti, ale bohužel se zápachem.“

Radek John, Věci veřejné:
„Rozhodnutí Občanské demokratické strany ponechat vše při starém považuji za důkaz nereformovatelnosti politických dinosaurů. Zatvrzelost ODS dramaticky snižuje pravděpodobnost nekomunistické povolební koalice.“

Jan Kubáček, politolog:
„Došlo k tomu nejhoršímu – dlouho se jednalo. Což ukazuje, že výsledkem je lídr se slabým mandátem. Na druhou stranu není nikdo silnější, kdo by ho nahradil. Pro ODS to může znamenat odklon voličské přízně.“

Pavel Kováčik, KSČM:
„Setrvání Mirka Topolánka ve funkci dokládá naprostou ztrátu pudu sebezáchovy ODS. V každé zavedené demokracii by po takových výrocích předseda strany ve funkci nepřežil ani 24 hodin.“

Muž, který se ze svěžího vánku proměnil v hulváta

Praha – Popudlivý byl vždycky, ale také vtipný, mile prostořeký. Rozhodně měl tah na branku a cit pro spravedlnost.

Časem se změnil. Politika už ho tolik nebavila. Stala se pro něj břemenem, novináři pijavicemi slídícími po senzacích a političtí odpůrci skutečnými nepřáteli. Přestal mít rád lidi. Slili se mu v masu pojídačů knedla–vepřa–zela, kteří umějí jen nadávat a pobírat sociální dávky. Když se ho kolega nedávno ptal na představy ODS o daních, podrážděně opáčil: „Myslíte, že to někoho zajímá? Lidi zajímají jen pí…ny.“

Klausův nástupce

Mirek Topolánek se narodil před 54 lety ve Vsetíně, vystudoval vojenské gymnázium v Opavě a Strojní fakultu VUT v Brně. Během vysoké školy se seznámil s budoucí ženou Pavlou, s níž má dvě dcery a syna. Před několika týdny se s ní rozvedl. Žije s místopředsedkyní sněmovny Lucií Talmanovou. Mají spolu dvouapůlletého syna Nicolase.

Po škole pracoval jako projektant v OKD Ostrava, pak v ostravské pobočce Energoprojektu Praha. V roce 1991 se dal na podnikání v energetice, byl spolumajitelem společnosti VAE a jejím výkonným ředitelem. V roce 1996 se s heslem Svěží vánek Topolánek stal senátorem za ODS.

Po prohraných volbách v roce 2002 se ODS začala rozhlížet po nástupci Václava Klause. Senátor Přemysl Sobotka jako první Klause vyzval, aby odstoupil. A vybral kandidáta na uvolněný post – Mirka Topolánka. Ten na kongresu nečekaně porazil svého ostříleného soupeře Petra Nečase – o jedenáct hlasů. Za to si vysloužil legendární SMS Václava Klause, který jeho projev ohodnotil slovy „prázdný a falešný Topol“.

Poté vyhrával, co se dalo, krajské, senátní i evropské volby. Dvakrát zajistil Václavu Klausovi křeslo prezidenta republiky.

S pomocí přeběhlíků

V roce 2006 o prsa zvítězil i ve sněmovním klání. Jenže po první menšinové vládě ODS, která nezískala důvěru, musel sáhnout k přeběhlíkům. Ty mu v řadách ČSSD zajistil věrný druh a rádce, Marek Dalík.

Na podzim 2008 ale přišla první rána, ODS fatálně prohrála krajské volby, když přišla o všechny hejtmany. A vzápětí i senátní, v nichž obhájila jen tři křesla. Topolánek ale na kongresu svůj post udržel a smetl vyzývatele, pražského primátora Pavla Béma.

Jako premiér si užil tři měsíce na světovém výsluní, když předsedal Radě Evropy. Jenže pak přišlo osudové hlasování ve sněmovně a 24. března 2009 jeho vláda padla. Shodili ji poslanci ČSSD, KSČM a čtyři odpadlíci, dva z ODS a dvě od zelených.

Topolánek neunesl tahanice kolem předčasných voleb a loni v září složil poslanecký mandát. Nespokojenost mezi jeho spolustraníky, zvláště v regionech, narůstala geometrickou řadou. Jeho poslední výroky byly hozenou rukavicí, kterou uchopil zase Přemysl Sobotka. Jako první vyzval Topolánka, aby odstoupil z čela jihomoravské kandidátky a také z postu předsedy ODS.

Autor: Kateřina Perknerová

23.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 40
SDÍLEJ:
Nález trezorů
1

Pozoruhodný nález v Německu: pod vodou leželo 45 trezorů

Ilustrační foto
21 7

Sedmiletý chlapec jel načerno, dluh přišli vymáhat exekutoři

AKTUALIZOVÁNO

Policie vyklidila ekonomku kvůli bombě. Před budovou postávaly davy studentů

U Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze na Žižkově byl dnes ohlášen nález podezřelého zavazadla s podezřením na výbušninu. Policie budovu evakuovala. Během akce začala doprava v okolí kolabovat.

Silnici na Kladensku a Praze-západ ochromily nehody více než čtyřiceti vozidel

Dálnici D6 na Kladensku u Pavlova na pomezí dvou okresů ochromila hromadná nehoda. Od středečního rána se zde stala řada nehod.

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

/FOTOGALERIE/ Militantní skupiny vysazené v moravskoslezském kraji s cílem škodit zajišťovali a v případě přepadení nebo léček palbou ničili záložáci spadající pod Krajské vojenské velitelství Ostrava. I to měli v náplni cvičení Safeguard 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Kauza Rath: soud se opět bude zabývat vlečením v poutech

Městský soud v Praze dnes zamítnul část žaloby, ve které bývalý hejtman z ČSSD David Rath požadoval 60 tisíc korun za náklady údajně vzniklé v souvislosti s nezákonnou vazbou. Dalších 30 tisíc korun chce Rath za to, že byl k soudu kvůli údajné korupci "bezdůvodně, zlovolně, šikanózně vlečen v poutech", což ho podle něj v očích veřejnosti dehonestovalo. Tímto nárokem se bude znovu zabývat Obvodní soud pro Prahu 2, který v dubnu celou žalobu nepravomocně zamítl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení