Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Adamové Pekarové je spojenectví ODS, TOP 09 a KDU-ČSL jedinou alternativou pro středopravicové voliče. Formovanou koalici charakterizovala jako konzervativně liberální sílu, které má v srdci tradice, ale dívá se na svět moderním pohledem.

Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD).
Opozice může usednout v Ústředním krizovém štábu. Jurečka: Vládě teče do bot

Mezi závazky, se kterými před voliče předstoupí, strany vyjmenovaly změnu daňového, sociálního, důchodového a zdravotního systému, zavedení minimálního důchodu, zjednodušení sociálních dávek, smysluplné využití prostředků EU na transformaci ekonomiky či navýšení podílu HDP do vzdělávání.

Koalice chce také řešit dopady spojené s klimatickou změnou, podpoří biodiverzitu, ochranu půdy a vody, šetrné hospodaření v krajině, ozelenění měst a obcí, racionální energetické úspory a efektivní odpadové hospodaření. Současně se strany zavázaly, že zabrání vystoupení ČR z EU a pozici "černého pasažéra v NATO", oligarchizaci politiky a také například firmám z Ruska a Číny stavět v ČR nové jaderné bloky.

Ne proti někomu, ale pro něco

"Nespojili jsme se proti někomu, ale pro něco," zahájil vystoupení předseda ODS Petr Fiala. Koalice podle něj bude chtít nabídnout fungující a srozumitelný stát, namísto bezradnosti a nepravdivé politiky, kterou nyní vede menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD. V souvislosti s tím, že ODS nedávno podpořila na rozdíl od lidovců a TOP 09 návrh hnutí ANO na zrušení superhrubé mzdy, Fiala uvedl, že daně formovanou koalici nerozdělí.

Bývalý prezident Václav Klaus 17. listopadu 2020 na Národní třídě v Praze hovoří s novináři
Došlo i na ně. Klaus, Prymula a Faltýnek dostanou pokutu, neměli roušky

"Chceme nabídnout jednoduché daně a hlavně daně, které budou předvídatelné, na které se budou podnikatelé moc připravit. Proto chceme daně změnit jenom jednou za volební období," uvedl.

Podle Jurečky chtějí voliči "akčnější vládu". Řekl, že koalice je připravena na reformy, například tu důchodovou. Řešit chce i pomalou výstavbu infrastruktury či nedostatek bytů.

Pekarová konstatovala, že koalice stran není žádné hnutí, které bude voličům "mazat med kolem úst" a říkat bezobsažná líbivá hesla. Představila také web koalice pojdtesnami.cz.