Její výběr do čela ústavu nebyl nijak zdůvodněn, poznamenal Benda. Doposud řídila maximálně tři lidi a "její jedinou kvalifikací je, že je kamarádka (předsedkyně rady ústavu) Petrušky Šustrové", prohlásil. Podotkl také, že vůči práci Hermana do zvolení nových členů rady levicovým Senátem nebyly vznášeny žádné vážnější výhrady.

Předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová jako členka a bývalá šéfka rady uvedla, že ústav do čtvrtka fungoval podle určitých demokratických principů. "Včerejšek byl připraven s velkým časovým předstihem," uvedla s tím, že doufala, že se česká společnost z podobných způsobů po 25 letech od pádu komunistického režimu zbavila.

Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) připomněl, že komunisté a někteří sociálním demokraté se pokusili ústav zrušit už po jeho vzniku a nyní do jeho rady "nominovali lidi, kteří ústav na zadání levice zcela rozloží". ÚSTR spravuje archiv komunistické Státní bezpečnosti a podle Sobotky je evidentní, že právě k němu chtějí mít komunisté klíče. Sociálním demokraté jim je svým včerejším rozhodnutím předali.