Rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová v úterý serveru Novinky.cz řekla, že Malá v práci Mikroklimatické podmínky v chovu králíků prokazatelně opsala 11 stran z textu studentky Zity Pavlišové, která práci na podobné téma napsala o dva roky dříve.

"V teoretické části práce paní ministryně Malá opisovala, je to plagiát, co se týká výsledků měření, statistiky a závěru, je ta práce zcela originální a přináší nové výsledky," řekla Nerudová České televizi.

Podle mluvčí univerzity Jiřiny Studenkové by dnes práce Malé z roku 2005 neprošla antiplagiátorským systémem. "Patrně by odhalil více než pětiprocentní shodu, protože v teoretické části je z velké části opsaná a Malá diplomovou práci, ze které opisovala, necitovala. Vedoucí by takovou práci vrátil k přepracování," řekla Studenková. Odhalit však tehdy plagiát bylo velmi obtížné až nemožné, protože práce nebyly digitalizované a odevzdávaly se pouze v tištěné formě.


Univerzita však nadále stojí za svým pondělním prohlášením, že práce splnila svým charakterem požadavky, které jsou na závěrečné práce kladeny. "V roce 2005 nebyly závěrečné práce digitalizovány, kontrola citací a zdrojů byla velmi omezená. Přestože jsou zde nesrovnalosti v otázce citací a teoretických východisek, považujeme výsledky práce za originální, jelikož přináší nové poznatky," uvedla.

Nerudová řekla, že z dnešního pohledu by diplomová práce Malé byla označena za plagiát. Podle ní se však názor na plagiátorství vyvíjí v čase a dříve se tento termín nepoužíval.

Malá v tiskovém prohlášení uvedla, že nečekala, že se novináři budou zabývat 13 let starou diplomovou prací. Doplnila, že má čisté svědomí.

"Ovšem nemám problém si ji kdykoliv obhájit, stejně jako to budu dělat u svých kroků a rozhodnutí na postu ministryně. Opakuji, že jsem na diplomové práci tvrdě dřela a strávila na ní mnoho času. Tu na Mendelově univerzitě jsem dělala ve velmi úzkém kontaktu s vedoucím práce, který mi poskytoval většinu podkladů na její teoretickou část. Následně jsem si ji ústně obhájila i před oponentem s hodnocením, ze kterého už tenkrát vyplynulo, že má originální metodiku i závěry," napsala. 


"Z veřejných zdrojů se dozvídáme, že ministryně spravedlnosti Taťána Malá opsala i svoji první diplomovou práci. Člověk, který postavil své vzdělání na kopírování práce druhých, nemá ve vládě co dělat. Potvrzují se naše slova o tom, že Taťána Malá nemá základní předpoklady pro výkon funkce ministryně spravedlnosti," uvedl Kupka.


Pokud Malá sama vládu neopustí, měl by podle Kupky vyvodit ze situace odpovědnost premiér Andrej Babiš (ANO). Malá podle místopředsedy ODS snižuje důvěryhodnost vlády ještě předtím, než kabinet stihl požádat Sněmovnu o důvěru.

Zařazení Malé do vlády dnes na twitteru kritizoval také europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). "Ministryně Malá opisovala i v diplomce o chovu králíků. Dlouho jsem se tak nezasmál, jak při čtení tohoto článku. Tato vláda se nemusí kritizovat. Sama si dává facku za fackou," reagoval na zprávu serveru Novinky.cz

Premiér Andrej Babiš nicméně za Taťánou Malou i nadále stojí a vyměnit jí nehodlá. "Myslím, že 13 let stará diplomka z králíků rozhodně neovlivní práci paní Malé na ministerstvu," řekl Babiš. Současná kauza podle jeho slov postavení Malé v čele ministerstva spravedlnosti neovlivní.