Hlavním volebním lídrem občanských demokratů bude bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová, která povede kandidátku v Praze.

„Vybírali jsme lidi, kteří mají dlouhodobou praxi, jsou respektovanými osobnostmi. Kandidátní listiny jsou složeny například z komunálních politiků a lidí všech možných profesí," řekla novinářům Němcová. Podle ní se strana může nyní soustředit na kampaň. ODS ji chce představit příští týden. Podle Kuby bude kampaň kontaktní a oproti minulosti více zaměřená na nové prvky komunikace či sociální sítě. Neměla by být konfrontační.

Už nyní vyvěsila ODS u svého sídla na pražské Pankráci billboard s heslem Volím pravici, které hodlá používat v kampani. Z billboardu ale nelze jednoznačně poznat, že jde o propagaci ODS. Podle Kuby tím strana říká, že by voliči měli především volit pravici, v kampani pak chce dokázat, že je tradičním a osvědčeným zástupcem pravice a že „volit pravici, znamená volit ODS".

Weberová bude na posledním místě

Kandidátky už dříve schválily krajské organizace ODS. Členové vedení před jednáním uváděli, že výkonná rada zřejmě nebude do kandidátek příliš zasahovat. A to i přesto, že v některých krajích z kandidátek vypadli zkušení politici. Například v Praze se na listinu nedostal bývalý ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Novinářům dnes znovu řekl, že se nechtěl domáhat toho, aby byl na kandidátku dodatečně umístěn.

Šestatřicetiletá jablonecká advokátka Weberová bude podle Kuby na posledním 17. místě kandidátky. V minulých volbách ji voliči do Sněmovny dostali preferenčními hlasy. S kandidaturou v letošních volbách Weberová váhala, podle jejích slov ji ke kandidatuře přemluvili spolustraníci z Jablonce nad Nisou. Podle médií panuje mezi Weberovou a vedením liberecké organizace ODS delší dobu velké napětí. Projevilo se počátkem tohoto týdne na volebním sněmu krajské ODS, kde se na několika volebních lístcích vedle jejího jména objevil přikreslený kosočtverec, což vedlo k odchodu většiny českolipských účastníků sněmu.

Výkonná rada schválila také etický kodex

Místopředseda Senátu a liberecký krajský předseda ODS Přemysl Sobotka po jednání rady přiznal, že hlasoval proti zařazení Weberové na kandidátku. „V demokratické volbě z ní byla vyřazena a výsledky tajného hlasování jsem respektoval," řekl. Stejně ale respektuje rozhodnutí výkonné rady ODS, která změnu kandidátky schválila. „Výkonná rada tím převzala zodpovědnost za podobu kandidátky i výsledek voleb," poznamenal. Původně byla Weberová navržena na 10. místě, na krajském sněmu ale nedostala potřebný počet hlasů. V minulých volbách byla na kandidátce na devátém místě, do sněmovny ji dostalo 2806 přednostních hla­sů.

Výkonná rada ODS schválila také jakýsi etický kodex či čestné prohlášení, které musí podepsat každý, kdo bude na kandidátce ODS. Podle Kuby řeší otázku přeběhlictví a uvěznění. Poslanci ODS se podpisem zavážou, že se vzdají v mandátu v případě, že přestanou být členy klubu, nebo v případě, že budou pravomocně odsouzeni.

Lídři kandidátních listin ODS pro volby do Poslanecké sněmovny:

Královéhradecký kraj - Pavel Staněk, exposlanec
Kraj Vysočina - Jana Fischerová, bývalá poslankyně a někdejší starostka Havlíčkova Brodu
Plzeňský kraj - Jiří Pospíšil, bývalý ministr spravedlnosti a místopředseda ODS
Jihomoravský kraj - Petr Fiala (nestraník), exministr školství
Pardubický kraj - Radim Jirout, exposlanec
Středočeský kraj - Petr Bendl, exministr zemědělství
Karlovarský kraj - Jan Bureš, exposlanec
Praha - Miroslava Němcová, místopředsedkyně strany, bývalá šéfka Sněmovny
Zlínský kraj - Jan Hrdý, místostarosta Uherského Brodu
Moravskoslezský kraj - Zbyněk Stanjura, exministr dopravy
Ústecký kraj - Radim Holeček, šéf ústecké ODS
Liberecký kraj - Hana Moudrá, starostka České Lípy
Olomoucký kraj - Martin Novotný, primátor Olomouce
Jihočeský kraj - Martin Kuba, úřadující předseda ODS
Zdroj: ODS