S odkazem na webové články Babiš zpochybňoval na tiskové konferenci po jednání vlády minulost pravděpodobné příští brněnské primátorky Markéty Vaňkové (ODS). Předseda ODS Petr Fiala reagoval připomenutím Babišových styků a obchodů.

Koalice domlouvané ODS na úrovni velkých měst ukazují podle Babiše, že se občanští demokraté nezbavili pověsti strany hájící partikulární zájmy. "Není to o programu, ale o těch zájmech, je to to nejhorší, co se může stát," uvedl. Dodal, že "Fiala, který se od kmotrů distancoval, jim stále fandí".

Obchody s kmotry

"Být na jeho místě, raději bych o kmotrech moc nemluvil. Na rozdíl od pana Babiše se s nikým takovým neznám, natož abych si s ním tykal či obchodoval," reagoval Fiala na twitteru.

V Brně mají strany koalice dohromady 33 mandátů v 55členném zastupitelstvu. Obešly vítězné ANO, s nímž už přitom byly ODS, KDU-ČSL a ČSSD domluveny na koalici. Vaňková to vysvětlila tím, že se strany dohodly na základě silnější shody programů. Babiš to označil za podraz, naopak Fiala uvítal "koalici změny".

Vaňková odmítla, že nynější jednání o koalici bez ANO byl ze strany ODS podraz. „Hledali jsme to nejlepší řešení pro Brno. Vítěze voleb jsme neobešli. Oznámili jsme to hnutí ANO před úterní tiskovou konferencí a to pro mě bylo zásadní. Bylo v nejbližším možném termínu, bezprostředně po podpisu dohody,“ sdělila Vaňková.

Jednání o budoucí koalici si pochvaluje i lídr lidovců Petr Hladík. „Hlavní rozdíl vidím v tom, že jsme nedokázali prosadit některé obsahové priority z oblasti školství či bydlení. Tentokrát jsme se na ničem z našeho programu nezadrhli,“ byl spokojený Hladík.

V Plzni se v úterý sešly na prvním povolebním vyjednávání dvě nejsilnější strany vzešlé z víkendových komunálních voleb - ANO a ODS, obě mají po 13 mandátech a obě trvají na tom, že v nové koalici pro sebe získají primátora. Do zastupitelstva se 47 mandáty se dostalo dalších pět stran.